Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie kotły są najbardziej ekologiczne?
Węgiel, choć popularny jako paliwo do domowych kotłów, coraz częściej zastępowany jest alternatywnymi paliwami. Wszystko za sprawą zmieniających się norm emisji tlenku węgla, substancji smolistych i pyłów. Spalanie paliwa ma być maksymalnie wydajne i ekologiczne. Dlatego na rynku znajdziemy kotły, które wykorzystują m.in. biomasę, czyli paliwo odnawialne. Jakie kotły są najbardziej ekologiczne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Pellet – naturalne i odnawialne paliwo
Jednym z najbardziej ekologicznych rodzajów opału do kotłów określa się pellet. Jest to materiał pochodzenia naturalnego, który powstaje w wyniku sprasowania trocin pozostałych po obróbce drewna. Pellet może powstać także z siana, słomy oraz łusek słonecznika. Dzięki temu jest to paliwo odnawialne, a jednocześnie ekologiczne. Podczas spalania pelletu wkotle pelletowym nie wydzielają się substancje smoliste i inne szkodliwe związki.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując kocioł na pellet?
Dzięki niskiej zawartości wilgoci w paliwie, po całkowitym spaleniu pozostaje jedynie niewielka ilość popiołu – z tony pelletu jest to zaledwie kilka kilogramów. Co więcej, popiół może być wykorzystany jako ekologiczny nawóz w ogrodzie. Pellet posiada także wysoką wydajność energetyczną sięgającą 19500 kJ/kg. Wysoka kaloryczność i niska emisja spalin? To właśnie pellet.
Przeczytaj również: Kotły C.O. kiedyś a dziś - co zmieniło się na przestrzeni lat?
Kotły pelletowe i dyrektywa Ecodesign
Jakie jeszcze argumenty przemawiają za kotłami na pellet jako tymi najbardziej ekologicznymi? Warto tutaj wspomnieć o klasach kotłów oraz dyrektywie Ecodesign, zwanej również Ekoprojektem. Obecnie wszystkie sprzedawane kotły grzewcze muszą mieć 5 klasę efektywności energetycznej, a więc najwyższą z możliwych. Dodatkowo niezbędne jest spełnianie wymagań normy Ekoprojektu, która określa progi emisji tlenku azotu oraz nakłada konieczność weryfikacji sezonowej efektywności i emisji zanieczyszczeń, przy niższej pracy kotłów niż nominalna. Wszystkie te normy, zarówno 5 klasy, jak i certyfikatu Ecodesign, spełniają urządzenia producenta kotłów na pellet drzewny Pellux. Są to więc kotły o najwyższej efektywności energetycznej, a jednocześnie najbardziej ekologiczne.
Za wysoką sprawnością kotłów pelletowych stoi w pełni zautomatyzowany proces. Taki kocioł wystarczy rozpalić na początku sezonu grzewczego, a w jego trakcie uzupełniać paliwo oraz od czasu do czasu usuwać popiół. W pełni zautomatyzowany proces spalania oraz odpowiednie podawanie paliwa i regulacja temperatury sprawiają, że sprawność nowoczesnych kotłów pelletowych przekracza 90%. Dlatego, jeśli zależy nam na ekologicznym oraz ekonomicznym kotle grzewczym, wybierzmy ten na pellet.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana