Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie dokumenty są niezbędne do budowy domu?
Budowa domu to czynność, która wymaga żmudnej pracy nad zgromadzeniem niezbędnej dokumentacji. Uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia jest konieczne, jeśli chce się taki obiekt legalnie wybudować. Najważniejszym etapem jest z pewnością zakup działki. Posiadając grunt, można rozpocząć planowanie, projektowanie i budowanie wymarzonego domu. Część takich obowiązków może dopełnić architekt, który adaptuje lub projektuje budynek od zera. Jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?
Od czego zacząć budowę domu?
Pierwszy etap po zakupie działki stanowi analiza planu zagospodarowania przestrzennego, który nazywany jest także decyzją o warunkach zabudowy. To dokument, który musi być dokładnie sprawdzony – przed wyborem planu domu, a nawet przed decyzją o kupnie danej działki. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który zawiera m.in. takie informacje jak linia zabudowy na danym terenie, dopuszczalny kształt budynku, dopuszczalny kształt dachu oraz dopuszczalną kubaturę budynku. Znając plan zagospodarowania przestrzennego, można rozpocząć przeglądanie projektów domu i zakup. Dom powinien być dopasowany nie tylko do gustu i potrzeb mieszkańców, ale także do uwarunkowania terenu. Projekt budowlano - architektoniczny jest jednym z niezbędnych dokumentów do budowy domu. Bez tego niemożliwe jest, aby otrzymać pozwolenie na budowę.
Istotny element stanowi także warunek dostawy mediów. Woda oraz prąd muszą być dostarczone do każdego domu. Właśnie dlatego inwestor przed budową musi zacząć ubiegać się o uzyskanie warunków technicznych dotyczących przesyłu mediów. Dokumenty te można otrzymać od poszczególnych zakładów, a procedurę rozpocząć osobiście lub listownie. Warto także pamiętać, że od 2015 roku wolnostojące, jednorodzinne obiekty mieszkaniowe, których obrys nie wykracza poza żadną z granic działki, mogą być budowane na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy. W starostwie lub właściwym urzędzie miasta należy złożyć dokument pisemny o zamiarze budowy domu. Czas oczekiwania na decyzję wynosi 65 dni. Pozwolenie na budowę wymaga więcej dokumentów – wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i potwierdzenia, że działka ma dostęp do drogi przejazdowej.
Dlaczego warto pamiętać o zgromadzeniu dokumentów przed budową domu?
Budowa domu to proces, który wymaga przejścia kilku etapów – od zakupu działki, przez pozwolenia i uzgodnienia, aż po prace przygotowujące teren pod budowę. Przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się z aktualnymi przepisami prawnymi i zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty. Wszelkie formalne niedociągnięcia i braki mogą spowodować przesunięcie rozpoczęcia budowy. Warto więc fachowo przygotować się do całej inwestycji.
Jak mówi architekt z firmy BKC - INVEST, która oferuje projekt i budowę domów: Lista dokumentów, których potrzeba przed rozpoczęciem budowy domu jest dość długa. W jej skład wchodzi wypis i wyrys z MPZP, mapa zasadnicza do celów projektowych, oświadczenia o możliwości przyłączenia do sieci, decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, opinia geotechniczna, zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, projekt budowlany, zgoda na odstępstwa od przepisów, zgłoszenie na pozwolenie na budowę, dziennik budowy, oświadczenie kierownica budowy i zawiadomienie o rozpoczęciu robót. Z całą pewnością jedną z podstawy do wydania pozwolenia na budowę stanowi projekt domu. Odpowiednio sporządzony projekt powstaje na podstawie mapy z oznaczeniem granic posesji, sposobu odprowadzenia ścieków, układu komunikacyjnego z planem zieleni, usytuowania i obrysu planowanych obiektów budowlanych oraz projektu uzbrojenia terenu.
Proces budowy domu to długa i skomplikowana praca. Wymaga doświadczenia i znajomości przepisów prawnych. Właśnie dlatego warto zlecić budowę domu profesjonalnym firmom, które oferują takie usługi. Rozwiązanie to pozwala uniknąć kłopotów związanych z organizacją budowy własnej nieruchomości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana