Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie budynki muszą być zaopatrzone w systemy sygnalizacji pożaru?
To, w jakich budynkach musi znaleźć się system sygnalizacji pożaru, jest określone prawnie. Taka aparatura musi składać się z kilku podstawowych elementów, nie tylko po to, aby spełniała dobrze swoje zadanie, ale także, aby zgadzała się z wytycznymi. Brak właściwych instalacji naraża na niebezpieczeństwo życie osób przebywających w budynku. W zagrożeniu jest także wyposażenie obiektu, które może ulec zniszczeniu w płomieniach.
Z czego składa się system sygnalizacji pożarowej?
System sygnalizacji pożaru będzie działać tylko, jeśli zamontowane zostaną wszystkie jego niezbędne elementy. Należą do nich:
- ręczne ostrzegacze pożarowe, które może włączyć dowolna osoba mająca do nich dostęp, kiedy zauważy rozprzestrzeniające się płomienie,
- czujniki dymu i temperatury – czułe urządzenia są w stanie wykryć pożar jeszcze zanim stanie się realnym zagrożeniem,
- sygnalizatory dźwiękowe i optyczne, które informują o uruchomieniu alarmu, a tym samym o zagrożeniu.
Jeśli system sygnalizacji pożaru nie będzie wyposażony w któryś z nich, może dojść do powstania sporych szkód. W skrajnych przypadkach zagrożone może być zdrowie i życia osób przebywających w budynku.
Gdzie musi być zamontowany system sygnalizacji pożaru?
To, w jakich budynkach należy zainstalować system sygnalizacji pożarowej, określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Mówi ono wyraźnie, że nie może zabraknąć go w budynkach publicznych o określonej powierzchni, obiektach handlowych oraz tych o szczególnej wartości dla państwa albo kultury. W praktyce dotyczy to takich obiektów, jak:
- teatry, w których liczba miejsc przekracza 300,
- kina, w których liczba miejsca przekracza 600,
- szpitali, z zastrzeżeniem dla szpitali psychiatrycznych i sanatoriów,
- archiwów państwowych,
- stacji metra i dworców podziemnych,
- bibliotek przechowujących ważne dokumenty państwowe.
System sygnalizacji pożarowej ma za zadanie chronić bezpieczeństwo ludzi i mienia. Do jego montażu i aktywacji warto więc zatrudnić fachowców, na przykład firmę LVS-TECH Sp. z o. o.. Doświadczone zespoły mogą dobrać elementy instalacji tak, aby pasowały one do konkretnego rodzaju budynku i funkcji, jaką ta spełnia. Istotne jest także przygotowanie instrukcji postępowania w razie pożarów, która będzie dostępna dla każdej osoby przebywającej w budynku. Jeśli zostanie ona porządnie przygotowana, będzie można uniknąć chaotycznego zachowania pracowników czy klientów danego obiektu. Panika sprzyja powstawaniu szkód w czasie pożaru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana