Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakich błędów unikać przy budowie domu?
Postawienie domu to inwestycja na długie lata i na ogół wiąże się ze sporymi obciążeniami finansowymi dla przeciętnego Polaka. Jak postawić dom by służył on nam możliwie długo, a zaangażowane w jego budowę środki zostały racjonalnie wykorzystane? Dla osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy z zakresu budownictwa może to być trudne zagadnienie. Najczęściej popełniane błędy związane z budową domu wiążą się najpierw z jego projektowaniem, a później z samą fazą realizacji inwestycji.
Zasada generalna
Kupujesz tanio, płacisz dwa razy. Zacytowana maksyma tyczy się tandetnych wyrobów, które nabywamy za niewielkie pieniądze, lecz które też służą nam bardzo krótko lub często się psują, co zmusza nas do ponownego kupienia już lepszego egzemplarza. W przypadku budowy domu, która ma być inwestycją na długie lata pozorne oszczędzanie i kupowanie tańszych materiałów o kiepskiej jakości lub jakichś zamienników w stosunku do tego, co przewiduje projekt, może przynieść opłakane skutki, które w najlepszym wypadku skończą się poważnymi stratami finansowymi. Jak radzą nam specjaliści z firmy TS-KONCEPT z miejscowości Niemce koło Lublina, unikając takich niewczesnych oszczędności, postawimy dom, który z pewnością spełni wszystkie nasze oczekiwania.
Faza projektowania
Pamiętajmy, by przy wyborze projektu nie kierować się emocjami czy też jakimiś efektownymi wizualizacjami architektonicznymi. Projekt domu musi uwzględniać przede wszystkim potrzeby inwestora i członków jego rodziny, ale też uwarunkowania zewnętrzne. Zanim zakupimy konkretne rozwiązanie projektowe, musimy mieć pewność, czy jego realizacja będzie możliwa na posiadanej przez nas działce i czy jest on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Należy też pamiętać o tym, aby najpóźniej 7 dni przed podjęciem budowy, złożyć o tym fakcie stosowne zawiadomienie w odpowiedni inspektoracie nadzoru budowlanego. Nie dopełnienie tej formalności grozi karą finansową.
Faza budowy
Nie będziemy mówili tutaj o pracach związanych z wykończaniem nieruchomości czy też przestrzeni wokół niej, bo ewentualne błędy popełnione na tym etapie budowy, choć też niosące z sobą jakieś straty finansowe, to jednak jest stosunkowo łatwo naprawić. Wymienimy te prace, których nieprawidłowe wykonanie skutkować może daleko idącymi konsekwencjami, tak w sferze kosztów, jak i w sferze technicznej.
- Wykonanie wykopów pod fundamenty.
Wykopy pod fundamenty można wykonać zarówno przed wytyczeniem obrysu budynku przez geodetę, jak i po nim. Jednak samo wykonanie fundamentów należy poprzedzić dokładnym upewnieniem się, że są one umiejscowione w zgodzie z geodezyjnymi pomiarami. Ewentualna niezgodność w tym zakresie może grozić budową fundamentów od nowa.
- Budowa fundamentów.
Najczęściej popełniane błędy w tej fazie budowy to niewłaściwie wykonane:
- uzbrojenie podłogi na gruncie, mogące skutkować pękaniem posadzek
- izolacja przeciwwilgociowa, grożąca zawilgoceniem fundamentów i ścian,
- ciągłości zbrojenia fundamentów w narożnikach, co znacznie osłabia konstrukcję i wytrzymałość całego budynku.
- Budowa ścian.
Nieprawidłowe wyprowadzenie pionu i poziomu ścian sprawi kłopoty np. przy wstawianiu stolarki okiennej lub drzwiowej.
Wśród innych istotnych poważnych zagrożeń dla naszego budżetu i bezpieczeństwa domu można wymienić także błędnie wykonane szalunki przy zalewaniu stropów żelbetowych, czy też błędy w budowie dachu.
Uniknięciu wymienionych wyżej błędów z pewnością może pomóc zatrudnienie sprawdzonych ekip budowlanych mających doświadczenie w kompleksowej budowie domów od podstaw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana