Artykuł sponsorowany

Jak zrobić daszek nad drzwi wejściowe?

Jak zrobić daszek nad drzwi wejściowe?

Zadaszenie drzwi wejściowych to praktyczne rozwiązanie. Zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, a także może wpłynąć korzystnie na estetykę elewacji. Żeby tak się stało, daszek na drzwi powinien być dobrany nie tylko pod kątem wytrzymałości, wymiarów i techniki mocowania, ale też stylu architektury. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaki daszek nad drzwi? Rodzaje zadaszenia drzwi wejściowych 

Daszek nad drzwiami wejściowymi chociaż może się wydawać niepozornym elementem budynku, to pełni bardzo ważne funkcje użytkowe, ale także estetyczne. Stanowi skuteczną osłonę dla strefy wejściowej do domu. Chroni przed opadami atmosferycznymi zarówno mieszkańców, jak i samo skrzydło drzwiowe. Dzięki zadaszeniu nie zmokniesz, wychodząc z budynku, a także unikniesz odśnieżania wejścia. Daszek nad drzwi osłania także przed intensywnym promieniowaniem słonecznym oraz wiatrem.

Zadaszenie sprawia, że drzwi wejściowe dłużej zachowują swój dobry stan techniczny. Śnieg, deszcz czy słońce w dużej mierze przyczyniają się bowiem do ich niszczenia. Co więcej, wielu producentów stolarki drzwiowej wymaga dla celów gwarancyjnych osłonięcia drzwi przed wpływem czynników atmosferycznych. Poza tym zadaszenie sprawia, że do domu nanosi się mniej zanieczyszczeń. To też dodatkowy element, który może podnieść walory estetyczne domu.

Niekiedy rolę zadaszenia pełni balkon, który znajduje się tuż nad wejściem. Daszek może być częścią pokrycia dachowego lub oddzielnym elementem mocowanym do elewacji budynku. Wyróżnia się różne rodzaje zadaszeń drzwi wejściowych:

 • daszki płaskie i dwuspadowe,

 • daszki ze ścianą boczną lub bez,

 • daszki drewniane, metalowe, szklane i betonowe.

Jaki daszek nad drzwi? Rodzaje zadaszenia drzwi wejściowych 

Daszki płaskie i dwuspadowe

Dwa najpopularniejsze rodzaje zadaszeń, które różnią się formą to daszki płaskie oraz dwuspadowe. Pierwsze z nich to najprostsze rozwiązanie. Płaski daszek nad drzwi wyróżnia się nie tylko prostym i estetycznym wyglądem, ale też łatwością montażu. Z zalet warto wymienić również to, że nie zasłania on dużego fragmentu elewacji, przez co nie „gryzie” się z oknami lub gzymsem. Daszki nad drzwi jednospadowe mogą być oparte na ścianie albo na słupach lub też mieć konstrukcję mieszaną.

Natomiast daszki dwuspadowe charakteryzują się spadkami na bok, dzięki czemu łatwiej opada z nich np. zalegający śnieg. Ten rodzaj zadaszenie wymaga jednak dobrego zaplanowania i wykończenia. Nieodpowiednie połączenie z okapem lub gzymsem na dachu domu może sprawić, że powstaną ciemne kąty, a ściana może zamakać. Najkorzystniej jest rozważyć jednakowy poziom gzymsów i daszku, ale jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w budynkach o dachu schodzącym nisko nad okna parteru. Daszki dwuspadowe są przeważnie elementem domów o tradycyjnej architekturze.

Daszki ze ścianą boczną lub bez

Zadaszenie drzwi wejściowych może mieć różną konstrukcję. Wyróżnia się daszki ze ścianą boczną lub bez niej. Te ostatnie osłaniają zewnętrzne skrzydło drzwiowe wyłącznie od góry. Natomiast daszki z panelem pionowym zapewniają dodatkową ochronę boczną przed zacinającym deszczem i wiatrem. Dzięki temu drzwi zyskują lepsze zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Co więcej, ścianka boczna przyczynia się do zmniejszenia ryzyka poślizgnięcia, ponieważ wejście do budynku jest chronione przed wilgocią.

Daszek nad drzwi szklany, drewniany, metalowy, betonowy 

Kolejnym kryterium podziału zadaszeń nad drzwi zewnętrzne jest materiał, z którego są wykonane. Dostępne są:

 • daszki szklane nad drzwi,

 • daszki drewniane,

 • daszki metalowe,

 • daszki z poliwęglanu,

 • daszki betonowe.

Daszek nad drzwi szklany, drewniany, metalowy, betonowy 

Konstrukcja zadaszenia nad drzwi najczęściej wykonana jest z metalu, np. z aluminium lub ze stali kwasoodpornej. Jako pokrycie stosowane jest szkło hartowane, tworzywo sztuczne, płyty akrylowe lub poliwęglanowe. Metalowe daszki o minimalistycznych wyglądzie doskonale pasują do nowoczesnych budynków. Producenci oferują także zadaszenia z elementami kutymi, które współgrają ze stylem tradycyjnym.

Drewniane zadaszenie nad drzwi najczęściej pokryte jest tym samym materiałem co reszta dachu – może być także wykończone gontem, blachą, dachówką czy płytą falistą. Taki rodzaj zadaszenie najczęściej można spotkać w budownictwie klasycznym.

Oddzielną kategorią są daszki nad drzwi betonowe, które są stałym elementem architektonicznym budynku. Zazwyczaj powstają już na etapie budowy – w tym samym czasie co wieniec oraz strop nad parterem. Zadaszenie betonowe może być też przedłużeniem dachu płaskiego lub tarasu.

Daszki nad drzwiami wejściowymi a prawo budowlane 

Warto wiedzieć, że przepisy prawa budowlanego regulują kwestie związane z budową zadaszenia drzwi wejściowych. Daszki o lekkiej konstrukcji mogą być montowane jedynie w budynkach niskich, których wysokość nie przekracza 12 m bądź takich, które mają dwie kondygnacje.

Jeżeli dom jest wyższy, zadaszenie drzwi wejściowych musi mieć mocniejszą konstrukcję. Powinna ona utrzymać ciężar o wadze 50 kg spadający z wysokości 12 metrów. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa. Daszek powinien stanowić ochronę, np. przed spadającym z dachu śniegiem.

Dodatkowo przepisy określają wysokość montażu zadaszenia nad chodnikiem – minimum 2,4 m. Poza tym musi zostać zachowany nieosłonięty pas ruchu od strony jezdni o szerokości co najmniej 1 m.

Podczas budowy zadaszenia drzwi zewnętrznych warto też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku. Powinien on wynosić około 3–5%. Dzięki temu woda będzie odprowadzana w swobodny sposób.

Szukasz więcej porad? Sprawdź: Jak budować – praktyczne porady budowlane

Jak zrobić daszek nad drzwi? 

Jeżeli daszek nad drzwi nie został przewidziany w projekcie domu, nic straconego. Można go zamontować na każdym etapie budowy lub po jej zakończeniu. Samodzielne wykonanie zadaszenia od podstaw nie jest jednak łatwym zadaniem. Konieczna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności oraz odpowiednie narzędzia.

Trzeba mieć świadomość, że samodzielna budowa zadaszenia nad drzwiami wejściowymi wiąże się:

 • z wykonaniem konstrukcji z drewna lub profili metalowych,

 • z mocowaniem elementów w żelbetowym wieńcu lub murze bądź wykonaniem niezależnej konstrukcji na słupach,

 • z wykonaniem izolacji termicznej (w przypadku mocowania zadaszenia do ściany).

 

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór gotowego zadaszenia. Znajdziesz je w dobrze zaopatrzonych sklepach budowlanych. Montuje się je szybko przy pomocy najprostszych narzędzi do części konstrukcyjnej ściany, dobierając kotwy do materiału, z którego jest wykonana.

Jak zrobić daszek nad drzwi? 

Jeżeli cenisz sobie estetykę i elegancję, wybierz daszek przezroczysty wykonany z poliwęglanu, płyty akrylowej czy bezpiecznego szkła laminowanego. Pierwsze dwa rodzaje są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wiele modeli zapewnia także ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Szklane daszki nad drzwi są nieco trudniejsze w utrzymaniu w czystości. Na ich powierzchni są bowiem widoczne zabrudzenia po opadach deszczu, śniegu lub naniesione przez wiatr zanieczyszczenia. Rekompensatą jest jednak nowoczesny, stylowy wygląd.

Aby zadaszenie było dopasowane do kolorystyki drzwi i stolarki okiennej, wybierz model w odpowiednim kolorze. Dostępne są daszki w modnych odcieniach szarości, antracytu, brązu czy ponadczasowej czerni i bieli. Warto także przemyśleć, jaki kształt będzie najlepszy. Daszki łukowate doskonale komponują się np. z drzwiami z przeszkleniami w kształcie łuku. Modele dwuspadowe pasują do budynków utrzymanych w stylistyce klasycznej. Natomiast zadaszenia płaskie są wyznacznikiem architektury nowoczesnej.

Ciekawą propozycją są zadaszenia ze zintegrowanym oświetleniem LED, które nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale jest też praktyczne. Dzięki temu nawet po zmroku bez problemu włożysz klucz do zamka. Warto także wziąć pod uwagę daszki nad drzwi z rynną odpływową. Taka konstrukcja pozwala na odprowadzanie wody opadowej, aby nie zalewała strefy wejściowej do budynku.

Wybór konkretnego zadaszenia nad drzwi wejściowe powinien być podyktowany stylistyką całego domu oraz gustem jego właściciela.

Jak zamontować daszek nad drzwiami? 

Montaż gotowego zadaszenia nad drzwi nie jest zbyt trudny. Do zestawu najczęściej dołączona jest szczegółowa instrukcja montażu. Będziesz także potrzebować:

 • kołków rozporowych, które muszą być dopasowane do grubości izolacji termicznej budynku,

 • wkrętów,

 • kotew montażowych,

 • narzędzi do wywiercenia otworów w elewacji.

Uwaga: elementy mocujące muszą być odpowiednio dobrane do materiału, z którego wykonana jest ściana:

 • kotwie plastikowe przeznaczone są do mocowania do cegły, betonu i kamienia,

 • kotwie stalowe wykorzystuje się w przypadku pustaków z ceramiki,

 • zwykłe wkręty przydadzą się do mocowania zadaszenia do ścian drewnianych.

Bardzo ważnym etapem montażu zadaszenia jest wykonanie właściwych pomiarów. Aby precyzyjnie wyznaczyć punkty montażu, warto wykonać szablon. Wystarczy na tekturowej podkładce położyć daszek i zaznaczyć na niej miejsca mocowania. Następnie wzornik trzeba przyłożyć do ściany i zgodnie z oznaczeniami wywiercić otwory. Ostatnim krokiem jest przymocowanie elementów daszka za pomocą odpowiednich kotew. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich miejsc styku ze ścianą (np. silikonem akrylowym).

Podsumowując, daszek nad wejściem do domu jest użyteczny i ładnie się prezentuje. Chroni zewnętrzne skrzydło drzwiowe i nas samych przed deszczem czy śniegiem, ale także przed urazem np. wskutek upadku elementów budynku czy kwiatów doniczkowych. Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowego zadaszenia, jego montaż nie będzie problemem. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji obsługi.

Dziękujemy za ocenę artykułu

Błąd - akcja została wstrzymana

Dodaj komentarz do artykułu

Dziękujemy za dodanie komentarza

Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.

Błąd - akcja została wstrzymana

pozostała liczba znaków: 1000

Komentarze użytkowników

Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.