Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak zorganizować sprzątanie pobudowlane?
Kiedy po wielu miesiącach, a niekiedy nawet latach nadszedł upragniony koniec prac budowlanych, nie oznacza to jednak, że dom jest od razu gotowy do zamieszkania. Prowadzone w nim prace budowlane potrafią stworzyć naprawdę niezły bałagan, który trzeba będzie teraz posprzątać. I choć zadanie to wydaje się trudne i czasochłonne istnieje kilka sposobów, aby uporać się z nim szybko i bez zbędnych nerwów. Dlatego też podpowiadamy, jak zorganizować sprzątanie pobudowlane.
Dobry plan to podstawa
Pierwsze, co należy zrobić, kiedy zamkniemy drzwi za ostatnią ekipą budowlaną to zaplanowanie prac, których liczba na samym początku może przytłaczać. Dlatego też warto przede wszystkim oszacować, ile może zająć sprzątanie domu po budowie, uwzględniając przy tym, stopień zabrudzenia domu, liczbę pomieszczeń do sprzątania i nie zapominając o terenie wokół domu.
Wiedząc już, co jest do zrobienia, można zaplanować wszystkie prace na poszczególne dni, a także skompletować niezbędne akcesoria i urządzenia przydatne do sprzątania. Wśród nich znaleźć z pewnością powinny się:
- wszelkiego rodzaju płyny i środki do mycia podłóg, szyb, powierzchni drewnianych i ceramiki,
- worki na śmieci o dużej wytrzymałości,
- odkurzacz, najlepiej przemysłowy, który z łatwością poradzi sobie z pyłem budowlanym.
Sprzątaj od góry do dołu
Sprzątanie domu po budowie najlepiej rozpoczynać od najwyższych kondygnacji, stopniowo kierując się do parteru. Dzięki temu przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, nie będzie się przenosić zabrudzeń.
Zasada ta dotyczy także poszczególnych pomieszczeń. Sprzątanie najlepiej rozpoczynać w nich od sufitów i kończyć na podłogach, dzięki temu opadające z wyższych części kurz i zanieczyszczenia zostaną sprzątnięte po przejściu do niższych stref.
Zacznij od największych elementów
Rozpoczynając sprzątanie pobudowlane należy zacząć od największych elementów, takich jak kawałki gruzu, cegły tynk czy plastikowe opakowania. Wynosząc je z domu i utylizując w sposób zgodny z prawem. Przed użyciem odkurzacza, jeśli na podłodze znajduje się dużo zanieczyszczeń, warto także najpierw ją zamieść, dzięki temu sprzątanie tej powierzchni będzie szybsze.
W przypadku, kiedy dom wyposażony jest w duże przeszklenia, do których dostęp jest znacznie ograniczony, najlepiej natomiast skorzystać z usług mycia szklanych elewacji, dzięki którym będą się one prezentować perfekcyjnie.
Kiedy skorzystać z pomocy fachowców?
Niekiedy sprzątanie pobudowlane wymaga jednak zatrudnienia specjalistów w tej kwestii.
Podczas sprzątania pobudowlanego największym problemem okazuję się gruz oraz odpady wielkogabarytowe, które zgodnie z prawem powinny zostać zutylizowane w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się sprzątaniem po budowie, które zajmą się ich wywozem w legalny sposób, przekazując właścicielom domu stosowane, potwierdzające to dokumenty.
Mówi w rozmowie z nami specjalista z firmy Majmax zajmującej się między innymi sprzątaniem pobudowlanym.
Podsumowując, doprowadzenie domu do porządku po zakończonej budowie wymaga odpowiedniego planu prac, skompletowania ułatwiających to zadanie akcesoriów oraz urządzeń, a także cierpliwości. Dzięki tym elementom sprzątanie pobudowlane przebiegnie sprawnie i szybko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana