Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak zmierzyć napięcie rażenia dotykowego?

Spis treści
- Co to jest napięcie rażenia dotykowego?
- W jaki sposób wykonywane są pomiary napięcia rażenia dotykowego?
- W jakim celu wykonywane są pomiary napięcia rażenia dotykowego?
Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie obiektów elektroenergetycznych wymaga regularnego przeprowadzania odpowiednich pomiarów. Jednym z najważniejszych wśród nich jest natomiast pomiar napięcia rażenia dotykowego. Na czym on wobec tego polega oraz w jaki sposób jest przeprowadzany? Odpowiedź na to i inne pytania związane z napięciem rażenia dotykowego znajdziesz w artykule!
Co to jest napięcie rażenia dotykowego?
Napięcie rażenia dotykowego, określane skrótem UT jest napięciem występującym pomiędzy różnymi elementami przewodzącymi oraz niebędącymi w jednym obwodzie elektrycznym, które mogą jednocześnie zostać dotknięte przez zwierzę lub człowieka. Zależne jest więc ono w dużym stopniu od wartości impedancji osoby będącej w danym momencie w kontakcie z elementami przewodzącymi.
Przeczytaj również: Najczęstsze przyczyny cieśni nadgarstka
W jaki sposób wykonywane są pomiary napięcia rażenia dotykowego?
Napięcie rażenia dotykowego może zostać w prosty sposób zbadane za pomocą odpowiednio przystosowanych do tego narzędzi pomiarowych. Przykładowo firma oferująca pomiary elementów elektroenergetycznych KM&JP w tym celu wykorzystuje mierniki marki Metrel. Urządzenia te gwarantują nie tylko wysokie bezpieczeństwo przeprowadzanych badań, ale także ich wysoką precyzyjność.
Przeczytaj również: Mammografia. Jak w praktyce wygląda to badanie i kto je przeprowadza?
Sam pomiar napięcia rażenia dotykowego odbywa się natomiast między dwoma elementami przewodzącymi, które nie należą do tych samych obwodów. Punkty pomiaru dotykane są w tym czasie także przez człowieka, co pozwala precyzyjnie określić wartość napięcia dotykowego, która następnie może zostać poddana dalszym analizom.
Przeczytaj również: Czy zawsze należy wykonać badanie kleszcza na boreliozę?
W jakim celu wykonywane są pomiary napięcia rażenia dotykowego?
Przeprowadzanie regularnych pomiarów napięcia rażenia dotykowego, zwłaszcza w przypadku urządzeń przetwarzających czy też wytwarzających energię o wysokim lub średnim napięciu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ich użytkowania. Tego typu pomiary umożliwiają przede wszystkim wykrycie różnicy potencjałów, występującej w momencie przepływu prądu doziemnego.
Dodatkowo pomiary napięcia rażenia pozwalają także wyeliminować nadmierne zużycie urządzeń elektroenergetycznych wynikające z ich nieprawidłowego działania, tym samym zwiększając ich żywotność. Dlatego też zgodnie z obowiązującymi wytycznymi tego typu pomiary powinny być przeprowadzane co najmniej raz na pięć lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana