Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak wykonać podkład pod panele podłogowe?
Panele są jednymi z najczęściej wybieranych wykończeń podłogi. Decydując się na położenie ich w swoim domu, warto rozważyć wybór podkładu pod nie. Ułożenie podkładu nie jest trudne i można zrobić to szybko i samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni przed ich montażem. Jakie są zalety kładzenia paneli na podkładzie i jakie są sposoby ich montażu?
Dlaczego warto kłaść podkład pod panele podłogowe?
Podkład pod panele podłogowe ma zapewnić stabilność układanej powierzchni. Specjalna warstwa między panelami a podłożem ma za zadanie zniwelować punktowe nierówności. Podkłady mogą wygłuszyć pomieszczenie, co jest niezwykle przydatne szczególnie w blokach i kamienicach, ponieważ dzięki nim nie słychać odgłosów chodzenia, a także spadających przedmiotów. Dodatkowo podkłady pod panele chronią przed wilgocią i poprawiają izolację termiczną, co wpływa na ekonomiczność domu. Stosować je można nawet przy ogrzewaniu podłogowym wodnym. Ocieplają i dogrzewają pomieszczenia. Położenie takich podkładów zwiększa żywotność i trwałość kładzionych paneli.
Przygotowanie podłoża przed kładzeniem podkładu
Panele należą do tzw. podłóg pływających. Oznacza to, że nie są one na stałe przyklejone do podłoża, ale swobodnie na nim leżą. Aby były równe i stabilne, należy położyć pod nimi podkład, a jeszcze wcześniej — przygotować do tego podłogę.
„Jeśli podłożem jest beton, należy koniecznie go wyrównać, aby uniknąć późniejszego ruszania lub odkształcania się paneli. Jeśli wylewana jest nowa warstwa betonu, należy poczekać kilka dni. Podłoga przed położeniem podkładu i paneli musi być sucha i odkurzona”. – tłumaczy specjalista ze sklepu internetowego e-mars.pl.
Układanie podkładu pod panele
Gdy podłoże zostanie odpowiednio przygotowane należy przykryć je specjalną folią paraizolacyjną pod panele podłogowe. Będzie to pierwsza warstwa podłoża, która ma za zadanie odizolować panele od wilgoci. Następnie czas na podkłady pod panele. Istnieją dwa sposoby ich montażu. Pierwszą z nich jest kładzenie podkładów pod panele podłogowe montowane bezolejowo. W tym wypadku należy ułożyć podkład na styk, najlepiej pod kątem 45 stopni, aby łączenia podkładów nie przypadały w miejscu łączenia paneli. Podkład jest niezbędny, aby wydłużyć trwałość paneli i odizolować pomieszczenie.
Przy drugim sposobie panele przyklejane są do podkładów. Ten sposób szczególnie sprawdza się w domach z ogrzewaniem podłogowym. Wzdłuż ścian należy wykonać specjalne szczeliny dylatacyjne, aby podłoga mogła się poruszać. Klej, który nadaje się do takiego montażu to klej poliuretanowy lub syntetyczny. Jest to sposób trudniejszy i bardziej czasochłonny, ale przynosi więcej korzyści.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana