Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak wygląda wyburzanie metodą saperską?
Likwidacja konstrukcji budowlanej może być wykonana na różne sposoby. Spośród nich najbardziej spektakularne jest wyburzanie metodą saperską. Metoda ta jest przede wszystkim szybka, ponieważ obiektu można pozbyć się w ciągu jednego dnia. Wybuch budynku jest bezpieczny i nie uszkadza obiektów znajdujących się dookoła. Na czym dokładnie polega metoda saperska wyburzania budynków? Przy jakich budowlach najczęściej się ją wykorzystuje?
Metoda saperska – co to takiego?
Metoda saperska jest jedną z metod wyburzania obiektów. Do tego sposobu wykorzystuje się materiały wybuchowe, które podkłada się we wcześniej dokładnie określonych miejscach w środku budynku. Ma to na celu wybicie głównych podpór pionowych budynku. W ten sposób obiekt ulega implozji — burzy się od środka, do wewnątrz. Bardzo ważne jest, aby ładunki wybuchowe były detonowane w odpowiednim miejscu i kolejności. W ten sposób implozja jest bezpieczna dla otoczenia budynku oraz zdrowia i życia ludzi. Roboty wyburzeniowe metodą saperską wykonywane są przez firmy saperskie, które mają uprawnienia do wykorzystywania materiałów wybuchowych.
Wyburzanie budynku metodą saperską: krok po kroku
Wyburzanie obiektu poprzez implozję odbywa się w trzech krokach. Mogłoby się wydawać, że spowodowanie implozji jest banalne, jednak należy pamiętać, że podłożenie ładunków wybuchowych musi być dokładnie obliczone. Prace są doskonale zaplanowane przez specjalistów w dziedzinie saperskiej. Każdy, najmniejszy błąd może mieć tragiczne skutki. Etapy wyburzania budynku metodą saperską dzielą się na:
1. Podłożenie materiałów – ściany i słupy są owijane sznurami wybuchowymi. Pionowe elementy wypełniane są trotylem lub nitrogliceryną. W podstawach budynku umieszczane są materiały wybuchowe.
2. „Osłabienie” obiektu – Ściany i szyby są demontowane, a pręty zbrojeniowe podcięte. Należy podkopać fundamenty oraz odłączyć media.
3. Eksplozje – materiały wybuchowe wyposażone są w kilkusekundowe opóźniacze, które powodują, że ładunki detonują się jeden po drugim. Dzięki temu budynek zapada się do środka i nie zagraża otoczeniu.
Górne części budynku wysadza się na sam koniec. Jeśli w środku znajdują się metalowe elementy, są one wysadzane za pomocą heksogenu, czyli bardzo silnego materiału wybuchowego.
Zalety metody saperskiej
Przede wszystkim zaletą metody saperskiej jest precyzja, z jaką wyburzany jest budynek.
„Przed podjęciem robót wyburzeniowych, bardzo dokładnie analizuje się położenie obiektu oraz rozmieszczenie materiałów wybuchowych, co pozwala na nienaruszenie budynków i innych obiektów znajdujących się dookoła”. – mówi ekspert z firmy oferującej usługi saperskie „Dikar”.
Metoda saperska jest też tańsza i szybsza, niż gdy rozbiórka odbywa się przy użyciu maszyn lub prac ręcznych. Część materiałów z rozbiórki budynku da się odzyskać. Można je wykorzystać jako posypka pod nowe fundamenty. Ponieważ do rozbiórki używane są materiały wybuchowe i nie wymagają specjalistycznych maszyn, takie roboty wyburzeniowe możliwe są również pod wodą.
Co można wyburzyć metodą saperską?
Najczęściej metodą saperską wyburza się duże obiekty, ponieważ jest to prostsze niż rozbiórka przy użyciu maszyn. Rozbiórka przez implozję idealnie sprawdza się w trudnych warunkach np. w środku miasta, gdy obok obiektu znajdują się inne budynki. Najczęściej metodą saperską wyburza się:
- hale,
- wysokie bloki,
- kominy,
- silosy zbożowe,
- konstrukcje stalowe,
- rozległe zbiorniki,
- fabryki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana