Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak wygląda wyburzanie budynków?
Wyburzenie budynku może być konieczne z kilku powodów. Zazwyczaj jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie – zarówno od strony technicznej, jak i formalnej. W większości przypadków potrzebne jest pozwolenie, a samą rozbiórką powinni zająć się specjaliści dysponujący odpowiednim sprzętem. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda wyburzanie budynków różnego typu.
Kiedy konieczne jest wyburzenie lub rozbiórka budynku?
Wyburzania dokonuje się z kilku powodów. Najczęstszym jest zły stan techniczny budynku (lub innego rodzaju obiektu). Stare budowle wyburza się, gdy koszt ich remontu byłby niewspółmiernie wysoki w porównaniu z możliwością stworzenia nowego obiektu lub gdy z innych powodów nie spełniają swojej funkcji. Niekiedy obiekty budowlane lub drogowe są też w tak złym stanie, że nie tylko są wyłączone są z użytku, ale wręcz stwarzają zagrożenie. Wtedy warto zadbać o ich jak najszybsze wyburzenie lub rozbiórkę. Przed koniecznością wyburzenia budynków niekiedy stają też inwestorzy prywatni. Stare zabudowania bywają bowiem częścią działek budowlanych. Jeżeli nie da się ich wyremontować, przerobić lub w inny sposób włączyć do projektu budowlanego, trzeba je usunąć.Wyburzanie budynków – formalności
Na wyburzenie każdego budynku do niedawna było potrzebne odpowiednie zezwolenie. Dziś w niektórych przypadkach wystarczy dokonać odpowiedniego zgłoszenia. Złagodzone przepisy dotyczą:- budynków niższych niż 8 m, jeżeli znajdują się w mniejszej niż połowa ich wysokości odległości od granicy działki,
- budynków, które nie są wpisane do rejestru zabytków ani objęte ochroną konserwatorską,
- budynków, których wzniesienie nie wymaga pozwolenia na budowę.
Jak wyburzyć budynek?
Wyburzenie każdej budowli wymaga specjalistycznego sprzętu, a także branżowej wiedzy. Szczególnie w przypadku większych obiektów kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa. Jak podkreśla pracownik firmy „Jarmar” Marek Jekiełek: Warto rozróżnić wyburzenie od rozbiórki. Pierwsza procedura polega na całkowitej likwidacji obiektu, podczas gdy przy rozbiórce pewne jego elementy mogą zostać ponownie wykorzystane.Jak wygląda procedura? Wiele zależy od rozmiarów i rodzaju budynku. W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o odłączenie wszelkich mediów. Następnie można przystąpić do burzenia. Obecnie wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim dźwigi, koparki i spychacze. Mniejsze budynki podkopuje się, po to by mogły zawalić się w ustalonym kierunku. Niekiedy konieczna jest manualna rozbiórka poszczególnych konstrukcji kondygnacja po kondygnacji – tak, aby nie uszkodzić okolicznych budowli. W przypadku większych i odpowiednio usytuowanych budynków można zastosować też materiały wybuchowe, jednak jest to procedura wymagająca specjalistycznej wiedzy i obarczona większym ryzykiem. Po wyburzeniu zostaje tylko wywiezienie gruzu i uporządkowanie terenu, by móc od nowa budować na działce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana