Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak wygląda proces nanoszenia pianki metodą natryskową?
Rosnąca popularność systemów termoizolacji natryskowej wynika nie tylko z doskonałych właściwości gotowych dociepleń. Inwestorów prywatnych i deweloperów do wyboru pianki poliuretanowej zachęca też fakt, że takie izolacje montuje się bardzo szybko, co oznacza zmniejszenie kosztów budowy. Jak dokładnie przebiega wykonywanie natryskowych izolacji budynków?
Rosnąca popularność systemów termoizolacji natryskowej wynika nie tylko z doskonałych właściwości gotowych dociepleń. Inwestorów prywatnych i deweloperów do wyboru pianki poliuretanowej zachęca też fakt, że takie izolacje montuje się bardzo szybko, co oznacza zmniejszenie kosztów budowy. Jak dokładnie przebiega wykonywanie natryskowych izolacji budynków?
Ekspresowa izolacja domu
Montaż izolacji w systemie natryskowym polega na mechanicznym rozprowadzeniu poliuretanu na danej powierzchni. Dlaczego takie prace przebiegają szybciej niż np. montaż płyt styropianowych lub wełny mineralnej? O przybliżenie całego procesu poprosiliśmy naszego rozmówcę z poznańskiej firmy Proximo, należącej do Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych SWIN:
– Poliuretan dostarczany jest na plac budowy w postaci płynnej, zamknięty w szczelnych butlach. Fachowiec nanosi materiał na podłoże pod wysokim ciśnieniem – za pomocą agregatu z pistoletem. Rozszerzanie się poliuretanu, a więc spienianie jest możliwe dzięki wymieszaniu go z czynnikiem spieniającym (np. wodą) i następuje w trakcie aplikacji. Dzięki temu piana szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny konstrukcyjne, dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, co eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Montaż izolacji metodą natryskową przebiega szybko, ponieważ nie wymaga oddzielnego układania i mocowania wielu elementów, jak ma to miejsce w metodach tradycyjnych.
Natrysk pianki trzeba wykonać fachowo
Izolacji natryskowej z pianki niestety nie można wykonywać samodzielnie. Po pierwsze, do pracy niezbędny jest profesjonalny sprzęt, wiedza i umiejętności. Po drugie, rozszerzaniu się pianki towarzyszą opary, które bez właściwej odzieży ochronnej i postępowania zgodnie z instrukcjami BHP są niebezpieczne dla człowieka. Uspokajamy: po zastygnięciu pianka poliuretanowa jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do czynienia z atestowanym produktem.
Przed rozpoczęciem natrysku ekipa montażowa musi przygotować pomieszczenie – jeśli ma pracować w budynku, np. nad izolacją poddasza lub ocieplaniem ścian od wewnątrz (zabezpieczenie stolarki otworowej). Jeżeli izolacja ma być ukryta pod płytami kartonowo-gipsowymi, wcześniej należy przygotować stelaż pod ich montaż. Kiedy pomieszczenie jest gotowe, specjalista uruchamia sprzęt do mieszania i aplikacji pianki.
Aby uzyskać wymaganą grubość izolacji i założone parametry przenikalności cieplnej, ocieplenie musi być wykonane warstwowo. Po wypełnieniu szczelin fachowiec nakłada pierwszą warstwę, a po jej pełnym rozszerzeniu – drugą. Następnie sprawdza grubość uzyskanej izolacji. Jeżeli wszystko jest w porządku, ekipa wykonuje ostatni natrysk – warstwę wyrównującą. Gotową izolację można już zasłonić płytami.
Nieco inaczej wygląda zakończenie prac w przypadku izolacji zewnętrznych, kiedy pianką ocieplany jest np. dach budynku inwentarskiego. Po uzyskaniu odpowiedniej grubości izolacji pianka dodatkowo zabezpieczana jest ochronną farbą lub powłoką z elastomeru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana