Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak właściwie magazynować piasek?

Spis treści
Piasek to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów o wszechstronnym zastosowaniu w wielu gałęziach gospodarki. Służy do wznoszenia konstrukcji i robót ziemnych, a także do produkcji materiałów. Jest również wykorzystywany w procesach obróbki, np. w charakterze ścierniwa. Znajduje zastosowanie w branży budowlanej, a także w przemyśle chemicznym, odlewniczym i innych sektorach. Ze względu na tak duże znaczenie użytkowe piasku ważna jest jego jakość, która zależy m.in. od procesu magazynowania.
Magazynowanie a jakość piasku
Piasek to wbrew pozorom materiał delikatny, który łatwo może ulec zanieczyszczeniu. Ma to znaczący wpływ na możliwości i specyfikę zastosowania tego materiału. Musimy bowiem pamiętać, że piasek suszony, czyli surowiec płukany, poddany procesom uszlachetnienia, suszenia i sortowania, pełni istotną rolę w szeroko pojętym przemyśle. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji zapraw murarskich, mieszanek betonowych, tynków czy mas szpachlowych, których znaczenie dla trwałości wznoszonych konstrukcji jest niebagatelne. Wszelkie zabrudzenia, takie jak glina, środki chemiczne, rośliny czy kurz oraz zmiany właściwości np. zawilgocenie piasku przeznaczonego do wytwarzania tego typu produktów, ale też do budowy dróg i mostów oraz do innych celów, mogą negatywnie wpłynąć na jakość realizowanych prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. W wyniku nieprawidłowego składowania piasku dochodzi bowiem do obniżenia jego parametrów jakościowych, takich jak ziarnistość czy współczynnik zagęszczenia, przez co gorsza będzie też jakość i trwałość końcowego produktu, np. betonu. Z tego względu zaleca się odpowiednie magazynowanie piasku. Powinno się to odbywać w wyznaczonym miejscu o równym, twardym podłożu (może to być posadzka betonowa lub specjalny podkład), zabezpieczonym przed zawilgoceniem i mieszaniem się materiałów poprzez zastosowanie specjalnych przegród i materiałów izolacyjnych (szalunki, folie itp.).
Transport też jest ważny
Warto pamiętać, że dla jakości surowca i jego późniejszego zastosowania istotne znaczenie ma nie tylko sposób składowania piasku na miejscu, np. na budowie czy w hali magazynowej, ale także jego przechowywanie i odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu. Tylko profesjonalna realizacja usługi dostawy piasku zagwarantuje, że otrzymamy produkt, który spełni nasze oczekiwania. Przewóz piasku powinien odbywać się przy pomocy pojazdów przeznaczonych do transportu materiałów sypkich, np. wywrotek. Odpowiednio opakowany piasek warto dodatkowo uchronić przed czynnikami atmosferycznymi np. przy użyciu folii termokurczliwej.
Praktyczny piasek workowany
Skutecznym sposobem na to, aby piasek zarówno podczas magazynowania na placu budowy czy w hali przemysłowej, jak i w trakcie transportu pozostał suchy i czysty, jest jego składowanie w workach. Tak zapakowane kruszywo, które znajdziemy np. w ofercie Suszarni piasku Anmar, jest zabezpieczone przed zabrudzeniami, nie miesza się z innym materiałami budowlanymi czy substancjami chemicznymi, nie ulega także zawilgoceniu. Workowany piasek budowlany to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zachowamy odpowiednią strukturę i jakość piasku, a dodatkowo zaoszczędzimy przestrzeń w miejscu składowania i usprawnimy realizację prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana