Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak uniknąć błędów przy wyborze szalunku?
Szalunki to konstrukcje, które stanowią jeden z ważniejszych elementów budowy. Umożliwiają wznoszenie trwałych i niezwykle precyzyjnych konstrukcji betonowych. Uzyskanie zamierzonych efektów jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy deskowania zostaną właściwie dopasowane do sytuacji. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich szalunków i jakich błędów unikać? Wyjaśniamy.
Wybór szalunków – o czym warto pamiętać?
Wykonanie konstrukcji betonowych wymaga dobrania odpowiednich szalunków. Powinny być one dopasowane przede wszystkim pod względem technicznym. Wysokiej jakości deskowania dają gwarancję, że budowa będzie sprawnie postępować, a przy tym nie wystąpią problemy z montażem i późniejszym demontażem. Nieprawidłowe szalunki stropowe czy ścienne nie tylko utrudniają realizację kolejnych etapów budowy, ale przede wszystkim negatywnie wpływają na jej jakość. Mogą również doprowadzić do zwiększenia kosztów inwestycji.
Warto również pamiętać, że odpowiednio dobrane szalunki zapewniają precyzyjne wykończenie ścian czy stropów. Jest to niezwykle ważne, gdyż nowoczesne technologie obejmujące wykorzystanie m.in. betonu architektonicznego, wymagają właściwego postępowania. Tylko tak będą one właściwie pełniły swoje funkcje.
Jakich błędów należy unikać?
Dobierając deskowania, należy kierować się koniecznymi do uzyskania parametrami – każda konstrukcja wymaga odmiennego rodzaju szalunków. Inne czynniki warto brać pod uwagę przy wyborze szalunków do wykopów, a jeszcze inne przy wersji ściennej. Te pierwsze powinny należeć do kategorii lekkich pod względem wagi – umożliwi to ich ułożenie bez użycia ciężkiego sprzętu.
Wielu inwestorów wykorzystuje jednak ciężkie konstrukcje, które mocuje ręcznie, bez użycia np. dźwigu – wyjaśnia ekspert z firmy FORMWORK Sp. z o.o.
Dużym błędem jest także stosowanie zbyt wielu paneli do szalowania ścian. Powierzchnie te powinny być zabezpieczane przy użyciu możliwie jak największych deskowań – ważne, by było ich jak najmniej. Pozwala to na uzyskanie równych, niezwykle precyzyjnych płaszczyzn. Kolejnym problemem jest dobieranie zbyt lekkiego szalunku. Producenci oferują je w wersji lekkiej, średniej i ciężkiej. Różnią się one od siebie parametrami, stąd też nie są uniwersalne. Ważne, by przy ich wybieraniu, np. do wykonania stropu, brać pod uwagę charakterystykę i właściwości, a nie łatwość czy szybkość montażu.
Warto również wspomnieć o problemach z przygotowaniem konstrukcji. Ważne jest nie tylko jej właściwe dobranie, ale też zamontowanie. Szalunki po wypełnieniu betonem nie mogą ulec deformacji. Powinny być one również czyste, tak by nie przywierały i umożliwiały bezproblemowe rozszalowywanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana