Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak sprawić, by dom stał się energooszczędny? Przykłady instalacji

Oszczędność energii to jeden z podstawowych czynników, o które powinniśmy zadbać przy wyborze materiałów i technologii do domu. Zmniejszenie zużycia energii to bowiem oszczędności dla budżetu domowego, ale też działanie proekologiczne. Jeśli więc chcemy mieć więcej pieniędzy w portfelu, a do tego cieszyć się czystym środowiskiem, sprawdźmy, w jakie technologie energooszczędne warto zainwestować.
Przede wszystkim ogrzewanie
Jednym z największych "pożeraczy" energii w każdym domu jest instalacja CO. Ogrzewanie wymaga bowiem sporych nakładów, a przy tym nie można z niego zrezygnować. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by cieszyć się komfortem cieplnym w mieszkaniu, ale nie przepłacać za ogrzewanie. Jak to możliwe? Wystarczy zadbać o dwie najważniejsze kwestie, do których należy:
Przeczytaj również: Artykuły chemiczne dla budownictwa
- Energooszczędne źródło ciepła – znakomitym wyborem będzie tu pompa ciepła, która pobiera energię ze środowiska, np. z gruntu bądź z powietrza i jest niedroga w eksploatacji, dzięki czemu stanowi ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie. Jeśli jednak dysponujemy tradycyjną kotłownią, to warto wymienić stare urządzenie grzewcze na nowoczesny, energooszczędny kocioł, np. kondensacyjny.
- Nowoczesne technika grzewcza – źródło ciepła to nie wszystko, trzeba jeszcze zadbać o jego efektywne rozprowadzanie w budynku. W tym celu warto wykorzystać ogrzewanie podłogowe, które zapewnia komfort cieplny, równomiernie ogrzewając pomieszczenia, a jednocześnie – jako technologia niskotemperaturowa - pozwala na zaoszczędzenie energii poprzez zmniejszenie nakładów na ogrzewanie.
Oprócz tego należy również pamiętać o odpowiednim dociepleniu budynku i likwidacji mostków termicznych – tylko szczelna konstrukcja pozwoli bowiem w pełni wykorzystać potencjał energooszczędnych technologii.
Przeczytaj również: Sanitarne kabiny natryskowe – rodzaje
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Kolejną technologią, której nie powinno zabraknąć w żadnym domu, a która również ma istotny wpływ na energooszczędność budynku, jest wentylacja. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna w znaczny sposób przyczynia się bowiem do strat energii, powodując ucieczkę ciepła. Aby temu zapobiec, należy zainstalować system rekuperacji.
Przeczytaj również: Sposoby izolacji instalacji wentylacyjnych
Jest to system wentylacji mechanicznej, czyli takiej, gdzie obieg powietrza zostaje wymuszony na skutek pracy wentylatorów. - Tłumaczy przedstawiciel szczecińskiej firmy TopAC, której specjalnością są energooszczędne instalacje domowe. - Najważniejszą rolę odgrywa tu jednak rekuperator, który umożliwia ponowne wykorzystanie energii cieplnej zawartej w wyprowadzanym z budynku powietrzu. Ciepło to jest pobierane i przekazywane z powrotem do domu wraz z czystym powietrzem. To zatem energooszczędność w czystej postaci.
Nowoczesne, wysoce wydajne instalacje sprawią, że nasz dom stanie się budynkiem energooszczędnym, czyli niedrogim w utrzymaniu i przyjaznym środowisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana