Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak sprawdzić klasę betonu?
Istnieją duże różnice w jakości betonu. Odpowiedni jego typ dobiera do tego, w jakim celu ma być zastosowany. Beton dzieli się na różne klasy jakości zgodnie z normą PN-EN 206, w zależności od tego, jakie ciśnienie lub wilgotność może wytrzymać oraz jaka jest jego konsystencja, gęstość nasypowa i kruszywo. W jaki sposób można sprawdzić klasę betonu? Podpowiadamy.
Klasy betonu
Norma PN-EN 206 kategoryzuje beton i określa właściwości i parametry, które musi on spełniać, aby uzyskał określoną klasę. Określenie to pokazuje wymaganą jakość betonu dla danego projektu budowlanego. Najważniejsze klasy betonu dla jakości to:
Przeczytaj również: Plexi na wymiar jako trend architektoniczny
- klasa ekspozycji,
- klasa wilgotności,
- klasa wytrzymałości na ściskanie,
- klasa gęstości.
To całkiem sporo oznaczeń dla jednego materiału budowlanego, ale są one przydatne ze względu na szczególne właściwości i znaczenie betonu.
Beton to specjalny materiał budowlany
Beton nie wysycha podczas wiązania – raczej utwardzany jest wskutek reakcji chemicznej, w której woda jest włączana jako woda krystaliczna w ramach procesów chemicznych, a „klej” w betonie, czyli cement, ostatecznie twardnieje. Beton ma również drugą ważną właściwość: odkształca się pod stałym obciążeniem, co nazywa się pełzaniem. Obie te własności są ważne dla jakości betonu, którego klasa wytrzymałości na ściskanie jest jednym z najważniejszych kryteriów jakości betonu.
Przeczytaj również: Zastosowanie żurawi na placach budowy
Wytrzymałość na ściskanie decyduje o jakości betonu
Beton zwykły i ciężki dzieli się na różne klasy wytrzymałości zgodnie z normą PN-EN 206 dla konstrukcji wykonanych z betonu, betonu zbrojonego i betonu sprężonego, w zależności od tego, jakie ciśnienie może on wytrzymać.
Przeczytaj również: Do czego wykorzystuje się deski czołowe?
Jakość betonu jest określana za pomocą dwóch różnych metod testowania, w których betonowy sześcian o wymiarach 15x15x15 jest poddawany różnym ciśnieniom. Wynikiem tych testów są różne pary liczb, takie jak C25/30, które następnie charakteryzują odpowiednią jakość tego materiału.
Litera C oznacza beton, a liczby wskazują ciśnienie niutonów na milimetr kwadratowy, jakie wytrzymał sześcian. Im wyższe są te wartości, tym bardziej stabilny jest beton, a co za tym idzie, ma wyższą jakość. Klasyfikacja przebiega od C8/10 do C100/115, przy czym gradacje są podzielone na trzy klasy monitoringu, od 1 do 3. Beton w klasach od C8/10 do C50/60 dostarcza wytwórnia betonu w Łasku Impex Beton. Oferuje ona również materiały o podwyższonej mrozoodporności, hydrotechniczny oraz zbrojony. Warto wybrać betoniarnię, w której ofercie znajdują się też zaprawy cementowe, a przede wszystkim beton zróżnicowanych klas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana