Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak przygotować budynek do renowacji elewacji?
Renowacja elewacji to przedsięwzięcie dość pracochłonne i czasochłonne. Wymagana jest także staranność przy wykonywaniu prac i właściwy dobór specjalistycznych produktów chemii budowlanej. Prace trzeba też przeprowadzać według ściśle określonych zasad, aby elewacja wyglądała efektownie. Jak więc prawidłowo przeprowadzać renowację elewacji krok po kroku?
Wybór odpowiednich produktów chemii budowlanej
Farbę elewacyjną dopasowuje się w zależności od podłoża. Warto zdecydować się na taką, której skład i właściwości zapewnią elewacji odporność na zabrudzenia i maksymalną trwałość koloru. Farby do pokrywania elewacji powinny charakteryzować się także wysokim stopniem paroprzepuszczalności. Taka cecha będzie miała największe znaczenie w przypadku murów pokrytych tynkiem na ociepleniu z wełny mineralnej. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się farby silikatowe lub inne przeznaczone do obiektów zabytkowych.
Niektórzy zalecają również farby mineralne, ale nie są one tak trwałe, jak silikatowe. Produkt należy nakładać pędzlem, wałkiem lub bardzo precyzyjnym aparatem natryskowym. Unikać malowania należy natomiast w trakcie bardzo słonecznych dni, gdy pada i przy silnych wiatrach. Tego typu prace można wykonywać samemu, jednak najlepiej wynająć profesjonalną firmę, której przykładem może być Facility Complex Serwis Group.
Jak zniwelować skażenia mikrobiologiczne elewacji?
Elewacja budynku jest codziennie narażona na działanie czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń i innych czynników biologicznych. Aby więc zadbać o jej pielęgnację, trzeba systematycznie zmywać zanieczyszczenia wodą, a następnie zaimpregnować powierzchnię preparatem silikonowym. Takie prace przeprowadzić należy także przed renowacją elewacji.
Z czasem na budynkach pojawiają się również glony, porosty i mchy w postaci szarych i zielonych nalotów. Najczęściej można je zauważyć na północnych i słabo nasłonecznionych zewnętrznych ścianach budynku. Taką elewację trzeba więc odkazić preparatem biobójczym i spłukać wodą. Należy jednak pamiętać, że tynków cienkowarstwowych nie można czyścić przy pomocy twardych szczotek. W ich przypadku najlepiej więc posłużyć się myjką ciśnieniową. Na koniec wystarczy pokryć umyte i przygotowane ściany farbą z dodatkami biocydów, która zmniejsza ryzyko ponownego pojawienia się nalotów na ścianach.
Przygotowanie uszkodzonych elewacji do renowacji
Renowacja elewacji wymaga czasami również naprawienia powstałych na niej szkód. Na powierzchni budynku mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne takie jak niewielkie zarysowania. Aby je zniwelować, wystarczy wypełnić je uszczelniaczem i pomalować farbą przeznaczoną do elewacji. Jeśli jednak rysa jest mniejsza niż 0,3 mm, można użyć elastycznej powłoki silikonowej. W przypadku ściany z większą ilością rys trzeba ją pokryć cienką warstwą tynku tego samego rodzaju, jakim została wcześniej pokryta elewacja.
Czasem zdarza się, że uszkodzenia są na tyle głębokie, że odkrywają siatkę zbrojącą. W tej sytuacji należy skuć tynk delikatnie, aby nie uszkodzić siatki, a potem oczyścić ją i nanieść nową masę zbrojącą, a po jej wyschnięciu uzupełnić tynk. Jeśli siatka i ocieplenie uległy zniszczeniu, trzeba skuć tynk i masę zbrojącą wokół tego miejsca, a następnie wyciąć uszkodzony fragment. Puste miejsce należy natomiast wypełnić nowym kawałkiem materiału izolacyjnego, nanieść masę zbrojącą i wtopić pas siatki w taki sposób, aby powstał zakład na siatkach. Następnie zaleca się nałożenie drugiej warstwy masy, a po jej wyschnięciu, zagruntowanie powierzchni i uzupełnienie tynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana