Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak prawidłowo wymienić gniazdko elektryczne?
Wymiana gniazdka elektrycznego to dość łatwe zadanie, którego może się podjąć nawet zwykły Kowalski. Z prądem nie ma jednak żartów, dlatego do prac montażowych powinniśmy przystępować z należytą ostrożnością, przestrzegając pewnych podstawowych zasad.
Co na początek?
Pierwszą rzeczą, jaką musimy wykonać, jest odłączenie zasilania instalacji elektrycznej. Dzięki temu nasza praca będzie przebiegała bezpiecznie, bez ryzyka porażenia prądem. Do odłączenia służy wyłącznik główny lub wyłącznik odpowiadający za dany obwód.Możemy też przedsięwziąć dodatkowe środki ostrożności. Specjalny próbnik pozwoli nam sprawdzić, czy w gniazdku rzeczywiście nie ma napięcia – komentuje fachowiec ze sklepu 230volt.pl, zajmującego się sprzedażą produktów elektrotechnicznych.Skoro już o próbniku napięcia mowa, warto poczynić jeszcze jedną uwagę. Do prac przy sprzęcie elektrotechnicznym – takim jak gniazdka elektryczne czy wyłączniki – powinniśmy używać specjalistycznych narzędzi. Są one pokryte warstwą izolującą, odporną na wysokie napięcie.
Zwróć uwagę na stare gniazdko
Jesteśmy pewni, że w gniazdku nie ma napięcia? Możemy zatem przystąpić do właściwej pracy. W przypadku wymiany gniazdka, zaczynamy od demontażu starej obudowy. Jej zdjęcie jest nie tylko niezbędne, ale też bardzo pomocne – pozwala bowiem zapoznać się ze schematem podłączenia zasilania, który będzie przydatny przy instalacji nowego ,,kontaktu”.Zajmij się przewodami
Kolejną rzeczą, którą musimy się zająć, są przewody elektryczne.Obecnie, najczęściej spotykamy gniazdka, w których przewody mocuje się na specjalne zaciski lub śruby – informuje ekspert 230volt.pl.Przed podłączeniem gniazda, zdejmujemy z przewodów fragmenty izolacji. Miedziane bądź aluminiowe żyłki możemy przycinać, np. używając izolowanych szczypców bocznych.
Montaż przewodów do gniazdka
Do gniazdka powinniśmy zamontować trzy przewody – fazowy (przeważnie występuje w izolacji czarnej bądź brązowej), neutralny (barwa niebieska) oraz ochronny (kolor zielono-żółty). Przewód ochronny podłącza się do zacisku górnego (jest on połączony z bolcem ochronnym), przewód neutralny do zacisku z literką ,,N”, zaś przewód fazowy do zacisku z literą ,,L”. Co jednak w przypadku, gdy gniazda nie mają oznaczeń?Wówczas warto oprzeć się na założeniu, że przewód neutralny odpowiada zaciskowi prawemu, a fazowy lewemu – radzi specjalista 230volt.pl.
Koniec wieńczy dzieło
Gniazdko zostało zamocowane do puszki w ścianie i zamontowano jego obudowę? W takim razie możemy na powrót włączyć zasilanie. Przed uruchomieniem konkretnych urządzeń warto jednak zweryfikować sprawność nowego ,,kontaktu”, stosując próbnik napięcia. Jeżeli wszystko działa poprawnie, nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się dobrze wykonaną pracą!Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana