Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak powstają odkuwki stalowe?
Odkuwki to produkty końcowe uzyskiwane w procesie plastycznego kształtowania metali. W naszym artykule postaramy się przyjrzeć bliżej operacji kucia swobodnego, które wykorzystywane jest przy produkcji wielkogabarytowych elementów oraz przy produkcji niedużych serii odkuwek, na przykład do wykonywania różnego rodzaju części do celów remontowych. Co warto wiedzieć o istocie kucia swobodnego?
Istota kucia swobodnego
Stalowe odkuwki różnego typu tworzone są dzięki kuciu swobodnemu. Metal kuty jest między narzędziami, które umożliwiają tzw. płynięcie materiału w kilku dowolnych kierunkach. Kucie swobodne stosowane jest zazwyczaj przy wykonywaniu ciężkich odkuwek lub przy produkcji niedużych serii odkuwek, gdzie wykonywanie matryc jest nieopłacalne. Jak mówią nam specjaliści z firmy MTM STAL z Tarnowskich Gór: duże odkuwki wykonywane są z wlewków, małe ze wsadów, które uprzednio są walcowane. Do kucia swobodnego wykorzystywane są młoty, prasy hydrauliczne, kowarki i elektrosprężarki, a także urządzenia, które mechanizują proces kucia, jak urządzenia transportowe typu suwnice, czy szynowe manipulatory. Do kucia ręcznego wykorzystywane są oczywiście podstawowe narzędzia kuźnicze, kowadła i narzędzia pomocnicze, jak przecinaki, przebijaki, czy odsadzki, które służą do wykonywania przejścia przekroju elementu z grubszego do cieńszego.
Podstawowe operacje kuźnicze
Stalowe odkuwki powstają poprzez łączenie ze sobą podstawowych operacji kuźniczych, do których zaliczamy:
- wydłużanie,
- gięcie,
- przebijanie,
- przecinanie,
- skręcanie,
- zgrzewanie,
a więc czynności, których istoty nie trzeba tłumaczyć. Warto jednak powiedzieć nieco więcej o jeszcze jednej operacji swobodnego kucia, którą nazywamy spęczaniem. To zwiększanie przekroju poprzecznego kosztem wysokości lub długości elementu. Spęczanie stosowane jest nie tylko w sytuacji, gdy przekrój materiału wyjściowego jest mniejszy niż docelowy przekrój gotowej odkuwki, ale też przy przygotowywaniu materiału do przebicia otworu, czy przygotowywaniu do wydłużania elementu. Proces spęczania odbywa się przy największej temperaturze kucia; materiał musi być równomiernie nagrzany w całej swej masie, trzeba przy tym zwracać szczególną uwagę na to, by czołowe powierzchnie materiału, które stykają się z kowadłem, były prostopadłe do osi.
Na koniec warto też wspomnieć o kuciu półswobodnym – to metoda, która również wykorzystywana jest przy produkcji odkuwek stalowych, jak duże wały korbowe. Wówczas płynięcie metalu jest ograniczone, by mógł obracać się wokół własnej osi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana