Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak powinna być zamontowana platforma dla osób z niepełnosprawnością, aby była w pełni funkcjonalna?
W coraz większej liczbie budynków montuje się specjalne platformy dla osób z niepełnosprawnością, dzięki którym mogą one normalnie funkcjonować. Dobre chęci czasem jednak nie wystarczą. Warto wiedzieć, jakich błędów unikać przy instalacji takich platform. Dowiedz się więcej.
Gdzie sprawdzą się platformy dla osób z niepełnosprawnością?
Platformy dla niepełnosprawnych instaluje się najczęściej w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szkoły, muzea czy przychodnie. Są one szczególnie przydatne w miejscach, w których nie ma windy i nie jest możliwa jej instalacja. Warto bowiem wiedzieć, że montaż platformy jest znacznie tańszy niż montaż windy i nie wymaga pozwoleń budowlanych. Takie urządzenia mogą także sprawdzić się w domach jednorodzinnych. Do użytku domowego często wykorzystuje się platformy z krzesełkami. Osoby starsze i te, które mają problem z poruszaniem się, mogą dzięki nim bezproblemowo dostać się na wyższe piętra.
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy winda się zatrzyma z ludźmi w środku?
Ile przestrzeni potrzeba?
Aby z platformy dla osób z niepełnosprawnością można było komfortowo korzystać, należy zapewnić odpowiednią przestrzeń. W przypadku dużej platformy wymagane jest około 130 cm wolnej przestrzeni przed pierwszym stopniem. Wówczas możliwe jest wygodne rozłożenie podestu oraz sprawne parkowanie wózka. Jeśli przestrzeń jest bardziej ograniczona, można pomyśleć o platformie z krzesełkiem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością będą mogły z niej skorzystać. Jeśli nie wiemy, jaka platforma zmieści się na naszych schodach, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów, np. z firmy AS-LIFT.
Przeczytaj również: Jakie parametry powinny mieć dźwigi szpitalne?
Jak właściwe montować platformę?
Platformę można przymocować do ściany nośnej lub zamontować przy pomocy na słupkach samonośnych. Specjaliści rekomendują montaż do ściany nośnej, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Niestety, zastosowanie tego rozwiązania nie zawsze jest możliwe. Jeśli zaś chodzi o sposób zasilania platformy, to na rynku są dostępne zarówno urządzenia zasilana akumulatorowo, jak i takie, które są na stałe podpięte do sieci. Warto także pamiętać o tym, aby platformę dla osób z niepełnosprawnością można było łatwo złożyć, dzięki czemu nie będzie ona utrudniała się poruszania się innym użytkownikom schodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana