Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak keramzyt wpływa na klimat w domu?
Keramzyt to tworzywo znane nie od dziś, ale dopiero od niedawna zdobywające popularność w branży budowlanej. Twarde ziarna tego kruszywa doskonale spisują się w produkcji mieszanek betonowych i różnego rodzaju elementów prefabrykowanych. Poza wysoką trwałością i wytrzymałością, ich dużą zaletą jest to, że dzięki nim możemy do pewnego stopnia kontrolować mikroklimat we wnętrzach domu.
Czym jest keramzyt?
Keramzyt to nazwa kruszywa, wytwarzanego poprzez wypalanie w wysokiej temperaturze spęczniałych grudek gliny ilastej. Charakterystyczną cechą keramzytu jest, że jego ziarna otoczone są twardą, ceramiczną skorupą, podczas gdy wnętrze ma bardzo porowatą strukturę. To powoduje, że keramzyt posiada właściwości istotne dla utrzymania prawidłowego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.
Wysoki stopień izolacji termicznej
Porowata struktura wnętrze ziaren keramzytu powoduje, że materiały z niego wykonywane – np. cegły, beton, prefabrykaty – zachowują bardzo dobre parametry pod względem izolacji termicznej. Dlaczego tak się dzieje?
Właściwym izolatorem jest tutaj powietrze zamknięte wewnątrz ziaren – wyjaśnia przedstawiciel firmy Liapor, specjalizującej się w dostarczaniu keramzytu i produktów z niego wytwarzanych – To właśnie zgromadzenie wewnątrz keramzytu dużej ilości powietrza powoduje, że wykonane z niego przegrody, takie jak ściany spowalniają wymianę ciepła między danym wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym. Przynosi to różnego rodzaju korzyści. Po pierwsze ekologiczną – mniejsze straty ciepła to mniejsze zapotrzebowanie na energię, a tym samym mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Po drugie finansową – im mniej energii spalamy, tym mniejsze są nasze wydatki na ogrzewanie. I po trzecie – korzyść zdrowotna. Utrzymanie prawidłowej temperatury w domu nie tylko obniża ryzyko różnego rodzaju chorób, ale i zwiększa nasz komfort. Ponadto w wielu domach wciąż stosuje się grzejniki działające na zasadzie konwekcji, czyli ogrzewania otaczającego powietrza. Wynikający z tego ruch powietrza powoduje roznoszenie kurzu, co jest niekorzystne np. dla osób cierpiących na alergię. Korzystając z materiałów o korzystnych parametrach izolacyjnych minimalizujemy zjawisko konwekcji.
Keramzyt – paroprzepuszczalny i nienasiąkliwy
Kolejną istotną zaletą keramzytu jest fakt, że jest on paroprzepuszczalny i nie chłonie wilgoci. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wilgoć zgromadzona w przegrodach domu stwarza warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Szczególnie dotyczy to osób cierpiących na alergię, astmę i inne choroby układu oddechowego. W procesie wypalania z keramzytu usuwane są wszelkie substancje organiczne, które mogłyby stać się pożywką dla mikroorganizmów, dlatego jest on całkowicie odporny na atak grzybów i pleśni, a także gryzoni.
Dobra izolacja akustyczna
Ostatnią, lecz wcale nie najmniej ważną cechą keramzytu są jego właściwości dźwiękochłonne. Ściana wykonana z keramzytu o grubości około 20 cm jest w stanie pochłonąć dźwięki o natężeniu około 50 dB, co korzystnie wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana