Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak fugować płytki w łazience?
Wysoki poziom wilgotności w łazience powoduje, że ściany i podłogi tych pomieszczeń wykańcza się przy pomocy ochronnych, odpornych na kontakt z wodą płytek. Aby jednak stworzyć całkowicie szczelną ochronę i nie dopuścić, by woda przedostawała się pod powierzchnię płytek, konieczne jest ich spoinowanie, potocznie nazywane również fugowaniem. Jak zrobić to poprawnie?
Przede wszystkim – wybór fugi
Zanim weźmiemy się za fugowanie płytek w łazience, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią zaprawę do spoinowania. Wachlarz dostępnych produktów z tej kategorii jest bardzo szeroki, musimy więc zachować dużą ostrożność dokonując wyboru. Nie każda fuga jest odporna na kontakt z wilgocią, a zatem nie będzie nadawać się do zastosowania w łazience. Przede wszystkim unikamy zapraw cementowych – zamiast nich wybierzmy na przykład zaprawy epoksydowe lub cementowo-epoksydowe. Ważne jest również wybranie koloru zaprawy – zazwyczaj stosuje się produkty w kolorze takim samym lub zbliżonym do koloru płytek. Jeśli na ścianach mamy białe płytki, najlepszym rozwiązaniem będzie biała zaprawa. Szeroki wybór fug uznanych producentów znajdziemy w ofercie firmy Krispol Łazienki.
Zaczynamy fugowanie
Spoinowanie płytek nie jest zadaniem bardzo trudnym, możemy sobie poradzić z nim bez pomocy specjalisty. Do jego wykonania zabieramy się dopiero po tym jak klei mocujący płytki odpowiednio mocno zwiąże je z podłożem – minimum 24 godziny od ich ułożenia. Kiedy już wiemy, że płytki dobrze trzymają się ścian lub podłogi możemy przystąpić do usuwania spomiędzy nich krzyżyków oraz dokładnego oczyszczenia ich powierzchni. Następnie przygotowujemy zaprawę zgodnie z podaną na opakowaniu instrukcją producenta. Pamiętamy o zachowaniu odpowiednich proporcji – niedokładność w tej kwestii może doprowadzić do niedoskonałości, np. powstawania przebarwień czy pęknięć. Kiedy zaprawa jest już gotowa, możemy przystąpić do jej nakładania w szczelinach. W pierwszej kolejności zwilżamy krawędzi płytek w miejscu, w którym zaczynamy układać fugę – zwilżenie zapobiegnie odciąganiu w tym miejscu wody z zaprawy, co mogłoby doprowadzić do pękania fugi. Fugę nakładamy na szczeliny przy pomocy szpachli, a następnie wypełniamy nią szczeliny przy pomocy gumowej pacy. Pamiętamy, żeby nie fugować całej powierzchni naraz, lecz partiami – po około 10 minutach zaprawa zacznie wysychać, w tym czasie powinniśmy wygładzić ją przy użyciu chłonnej, wilgotnej gąbki. Ostatni etap prac, kiedy fugi wyschną, to oczyszczanie powierzchni płytek z resztek zaschniętej zaprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana