Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działają systemy sygnalizacji pożaru?
Właściwe zabezpieczenie budynku przed pożarem to obowiązek właścicieli, zarządców oraz użytkowników budynków, w których przebywają ludzie. Instalacja systemów sygnalizacji pożaru powinna być zainstalowana wszędzie tam, gdzie istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru. Najczęściej stosowana jest w szkołach, bankach, muzeach, hotelach, bibliotekach, serwerowniach i magazynach. Jak jednak działają takie systemy sygnalizacji pożaru?
Na czym polega system sygnalizacji pożaru?
System sygnalizacji pożaru (SSP) składa się najczęściej z czujników dymu, czujników ciepła, sygnalizatorów i centrali alarmowej, która jest sercem każdego systemu. To właśnie ona odbiera sygnały od czujek, analizuje dane i przekazuje sygnał do kolejnych podzespołów. System SSP ma za zadanie wykryć pożar, włączyć alarm, powiadomić zarządcę budynku i jednostkę straży pożarnej lub zainicjować działania zmierzające do ugaszenia pożaru. Najważniejszym zadaniem systemu jest szybkie wykrycie dymu i ognia, zanim będzie on trudny do opanowania.
Przeczytaj również: Jakie budynki muszą być zaopatrzone w systemy sygnalizacji pożaru?
Jak zauważa przedstawiciel agencji ochrony STEKOP, która świadczy pełen pakiet usług w zakresie ochrony osób i mienia: Oferowane przez nas systemy przeciwpożarowe cechują się wysokim poziomem skuteczności w zwalczaniu zagrożeń. Ich największą zaletą jest możliwość bezpiecznej ewakuacji budynku i ugaszenie pożaru. Tak zaawansowane systemy sygnalizacji pożaru pozwalają ocalić ludzkie życie oraz mienie.
W jaki sposób działa system sygnalizacji pożaru?
Systemy sygnalizacji pożaru działają w oparciu o rozmieszczone w poszczególnych pomieszczeniach czujki dymu i temperatury, które wykrywają zagrożenie i przekazują tę informację do centrali pożarowej, gdzie pokazuje się informacja, która czujka wykryła dym i wysoką temperaturę. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego podjęcia działania. Transmisja sygnału pożarowego przekazywana jest do zarządcy obiektu, ochrony lub straży pożarnej poprzez monitoring sygnałów alarmowych.
System sygnalizacji pożaru może być zintegrowany z pozostałymi systemami przeciwpożarowymi, dzięki którym możliwe jest podjęcie działań zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia lub jego całkowitej likwidacji. Może on sterować urządzeniami przeciwpożarowymi, takimi jak: drzwi pożarowe, klapy oddymiające, bramy napowietrzające, system tryskaczy lub stałe urządzenia gaśnicze. System ten może nawet wyłączyć niebezpieczne urządzenia elektryczne, grzewcze, wentylacyjne i gazowe znajdujące się w obiekcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana