Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działają instalacje igłofiltrowe?
Instalacje igłofiltrowe umożliwiają obniżenie poziomu wód gruntowych, dzięki czemu można stworzyć odpowiednio suche i korzystne miejsce dla wykopów. Stosuje się ją niemal we wszystkich rodzaj inwestycji tego typu, niezależnie od rozległości prac. Igłofiltry są chętnie używane choćby ze względu na łatwość i szybkość instalacji, ekonomiczność, stosunkowo niską cenę, jak i dużą niezawodność. Pozostaje pytanie: w jaki sposób działają?
Główne zastosowania instalacji igłofiltrowych
Do ważnych zastosowań instalacji igłofiltrowych należy nie tylko odwadnianie wykopów budowlanych, ale również:
- ogólne obniżenie poziomu wód gruntowych,
- obniżenie poziomu wody, aby zwiększyć konsolidację i stabilności gruntu,
- odwadnianie w rolnictwie,
- uzyskiwanie wody pitnej lub ogrodniczej.
Rodzaje instalacji igłofiltrowych
– Rodzaje instalacji igłofiltrowych można rozróżnić np. ze względu na rodzaj odwiertów. Wtedy może być on jednostopniowy, czyli używany na podstawowej głębokości wykopów, lub wielostopniowy, czyli wykorzystywany do głębszych wykopów
– tłumaczy przedstawiciel firmy Lapis Zielona Góra.
Popularne rozróżnienie to również podział na materiały, z którego wykonuje się igłofiltry, czyli:
- polietylenowe – są elastyczne; posiadają na końcówkach filtr siatkowy. Zazwyczaj przyłącza się je do instalacji aluminiowej. To najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Takie igłofiltry mają długość ok. 7 m i średnicę 32 lub 50 mm,
- stalowe – są zakończone ostrzem, które ma ułatwiać wbijanie ich w ziemię. Mają filtr, łącznik i zawór. Średnica to 32 albo 50 mm, a długość: 4-6 m. Są wydajniejsze od igłofiltrów polietylenowych,
- plastikowe – mają podobną długość jak igłofiltry polietylenowe. Ich średnica to 42 mm. Zakończone są filtrem syntetycznym. Są mniej wydajne od stalowych wersji.
Jak działają instalacje igłofiltrowe?
Igłofiltry to pojedyncze rury, które mają średnicę od 40 do 50 mm. Ich długość wynosi zazwyczaj 5-7 m. Wprowadza się je do gleby za pomocą wpłukiwania (jedna z najpopularniejszych metod), wgłębiania lub metodą tradycyjnego wiercenia – sposób zależy tak naprawdę od warunków, jakimi charakteryzuje się grunt. Wpłukiwanie polega na pompowaniu wody dostarczanej przez pompę wtryskową albo sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem. Następnie umieszcza się w niej igłofiltr.
Instalacja igłofiltrowa montowana jest wokół terenu wykopów. Łączy się ją z kolektorem ssącym, który ma umieszczoną na powierzchni pompę podciśnieniową. Taka pompa opróżnia rurociąg poprzez wydajne zasysanie wody, aby odprowadzić ją do określonego miejsca. System igłofiltrów, który zostanie prawidłowo zamontowany, jest w stanie osuszyć i ustabilizować wilgotną glebę do głębokości ok. 6 m.
Z igłofiltrów korzysta się najczęściej na budowach, więc są przeznaczone dla osób, które na nich pracują, natomiast mogą z nich korzystać również osoby prywatne, np. do celów rolniczych. Dwie najważniejsze cechy igłofiltrów to przed wszystkim: solidność i bezpieczeństwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana