Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działa hybrydowy falownik fotowoltaiczny?

Falownik fotowoltaiczny, nazywany również inwerterem, to jeden z podstawowych elementów każdej instalacji PV. Jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na prąd przemienny. Bez tego elementu pobierana energia byłaby całkowicie bezużyteczna. Na rynku dostępne są różne rodzaje falowników różniące się od siebie pod względem budowy i zastosowania. Jednym z nich są inwertery hybrydowe. Tłumaczymy jak działają.
Zasada działania inwertera hybrydowego
Podstawowa zasada działania inwertera hybrydowego jest taka sama, jak w przypadku pozostałych rodzajów falowników. Jak tłumaczy specjalista z firmy Megawat:
Przeczytaj również: Jak bank energii fotowoltaicznej może zwiększyć efektywność Twojej instalacji?
Promienie słońca padają na panele fotowoltaiczne co doprowadza do pozyskania i gromadzenia prądu stałego. Taki rodzaj energii nie nadaje się do zasilania urządzeń elektrycznych z których korzystamy na co dzień. I właśnie w tym momencie pracę zaczyna falownik. Jego głównym zadaniem jest przekształcanie prądu stałego na prąd zmienny stosowany w sieci domowej. W związku z tym, jak ważną rolę pełni inwerter, nie dziwi fakt, że często nazywany jest mózgiem całej instalacji.
Poza swoją podstawową funkcją, jaką jest przetwarzanie napięcia stałego (DC) na prąd przemienny (AC), falownik hybrydowy wykonuje również inne zadania. To element, który pełni rolę:
Przeczytaj również: Czy moskitiery dobrze chronią przed owadami?
inwertera fotowoltaicznego,
regulatora solarnego,
regulatora ładowania.
Magazyn energii z falownikiem hybrydowym
Falownik hybrydowy to najprostszy, najbardziej ekonomiczny sposób na rozbudowę fotowoltaiki o magazyn energii. Bez inwertera konieczne byłoby zainstalowanie kosztownych, bardzo skomplikowanych komponentów. Obecnie, po zmianach wprowadzonych 1.04.2022 r., domowe magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością. Net-billing, czyli aktualny system rozliczeń, nie dla wszystkich jest korzystny. Dzięki magazynowi nadwyżka wyprodukowanej energii nie musi być przesyłana do sieci operatora tylko pozostaje do dyspozycji prosumenta. Wśród zalet można wymienić większą niezależność, zabezpieczenie w przypadku braku prądu w sieci, pełną kontrolę nad całą instalacją i w pełni bezpieczne użytkowanie. Instalacja oparta na inwerterze hybrydowym stanowi bardzo elastyczne rozwiązanie, które ułatwi ewentualną rozbudowę w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana