Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak dobrać moc pompy do szamba?
Brak sieci kanalizacyjnej wymusza na właścicielach nieruchomości inwestycję w specjalną pompę do szamba. Urządzenia tego typu powinny sprawnie usuwać domowych nieczystości. Obecnie na rynku dostępne są różne sprzęty: pompy cyrkulacyjne czy głębinowe. W przypadku oczyszczania szamba należy wybrać pompę do ścieków o odpowiedniej mocy. Jak znaleźć model idealny, który skutecznie poradzi sobie z zanieczyszczeniami na konkretnej działce?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy do szamba?
Dostosowanie pompy do szamba na danej działce ma bardzo duże znaczenie. Zbyt mała wydajność i moc silnika sprzętu mogą doprowadzić do niedrożności całego systemu. Najczęściej do domków jednorodzinnych wystarczy urządzenie zasilane prądem 230 V. W przypadku większych obiektów budowlanych (np. całego osiedla), w których pompa ma obsłużyć kilka domów, lepiej zdecydować się na zakup maszyny wyposażonej w bardzo mocny silnik na prąd trójfazowy. Do innych elementów, jakie wpływają na wybór pompy do szamba, można zaliczyć:
- wydajność – parametr ten pokazuje, jaką ilość ścieków oczyszcza dany model w konkretnej jednostce czasu (litry na minutę lub metry sześcienne na godzinę),
- wysokość unoszenia słupa wody.
W przypadku pomp do szamba rolę dużą odgrywa moc silnika pozwalająca na skuteczną pracę nawet przy wysokim obciążeniu.
Jak dobrać moc silnika pompy do szamba?
Specjaliści z firmy Dambat, która już od wielu lat zajmuje się produkcją pomp, podkreślają, że im większa moc, tym większe możliwości urządzenia:
Bardzo duże działki z dwukomorowym szambem powinny być wyposażone w sprzęty oferujące najwyższą moc silnika w przedziale od 750 do 1100 W. Takie urządzenia wyróżniają się bardzo dobrą wydajnością, dlatego często są wykorzystywane w obiektach przemysłowych. W przypadku domów jednorodzinnych zamieszkiwanych przez cały rok nie jest potrzebne aż takie urządzenie. Wystarczy średnia moc silnika. Najsłabsze maszyny (250 W) sprawdzą się na działkach letniskowych, które używane są tylko w okresie letnim i wczesną jesienią. Właściciele małych działek nie muszą inwestować w najmocniejszą pompę do szamba, ponieważ i tak nie wykorzystają jej możliwości.
Z jakich materiałów powinna być wykonana pompa do szamba?
Równie ważną role odgrywają materiały, z jakich zbudowane są pompy do ścieków. W związku z tym, że ścieki mają właściwości żrące, źle dobrane surowce mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu. Dlatego należy wybrać modele charakteryzujące się wysoką kwasoodpornością, np. wykonane ze stali nierdzewnej bądź żeliwa. Dobrym rozwiązaniem jest pompa zatapialna ze specjalnym rozdrabniaczem, który poradzi sobie nawet z większymi kawałkami, jakie mogą pojawić się w ściekach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana