Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Jednym z najpopularniejszych sposobów wykończenia podłogi jest zastosowanie specjalnych listew. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Przy całym swoim dekoracyjnym uroku są one niezwykle funkcjonalne. Montowane przy łączeniu podłogi ze ścianą zakrywają szczeliny dylatacyjne, dyskretnie kryją nierówności ścian lub służą do przykrycia biegnących przy ścianie przewodów. Wybór listew przypodłogowych nie powinien jednak być przypadkowy. Podpowiadamy zatem, na co trzeba zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji.
Rodzaje listew przypodłogowych
Z listwami przypodłogowymi jest podobnie jak z samymi podłogami. Te ostatnie także mogą być różne – wykończone drewnem, panelami, płytkami czy wykładzinami. Listwy przypodłogowe również mogą być wykonane z różnych materiałów, przykładowo takich jak drewno czy tworzywa sztuczne. W pierwszym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność regularnej konserwacji. Ponadto drewniane listwy przypodłogowe nie nadają się raczej do pomieszczeń narażonych na wilgoć, czyli przede wszystkim do łazienki i kuchni.
Z tego też powodu największą popularnością cieszą się listwy wykonane z tworzyw sztucznych – zwłaszcza z polistyrenu o wysokiej gęstości, czego doskonałym przykładem są listwy przypodłogowe NMC. Dlaczego? Po prostu takie listwy są:
odporne na uszkodzenia mechaniczne
odporne na szkodliwe działanie wilgoci i grzybów
łatwe w montażu i ewentualnej zmiany kolorystyki
Dlatego też przy wyborze listwy przypodłogowej warto dokładnie zastanowić się nad materiałem, z jakiej wykonana jest listwa. My polecamy te z tworzyw sztucznych, które są nie tylko trwałe, ale również niezwykle zróżnicowane pod względem wzorniczym. A to z kolei pozwala na ich łatwe dopasowanie do wystroju wnętrza.
Listwy przypodłogowe a wystrój wnętrza
Zazwyczaj listwa przypodłogowa pełni przede wszystkim charakter dekoracyjny. I właśnie dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany również pod kątem dopasowania listwy przypodłogowej do pozostałej aranżacji wnętrza. Uzyskamy wtedy efekt spójny i estetyczny. Przykładowo, jeśli:
stawiamy na styl minimalistyczny, to wybierajmy listwy bez zbytniej ornamentyki, ewentualnie z jakimś dyskretnym frezem,
przy wnętrzach bardziej dekoracyjnych, gdzie stawiamy na bogatą sztukaterię, lepiej sprawdzą się listwy o ciekawych zdobieniach i nietuzinkowym wzornictwie,
nowoczesne wnętrza można natomiast wyposażyć w listwy z oświetleniem LED.
Przy wyborze listwy przypodłogowej już na samym początku należy określić jej przeznaczenie – czy będzie to tylko dekoracja, czy może będziemy chcieli za jej pomocą zamaskować przewody. W tym ostatnim przypadku trzeba bowiem brać pod uwagę również szerokość wewnętrznego profilu listwy, tak aby dany przewód można było w niej schować bez żadnego problemu.
Listwy przypodłogowe NMC renowacyjne
Ciekawym produktem są również listwy przypodłogowe NMC renowacyjne, które zostały stworzone z myślą o przykryciu już istniejących listew. Takie rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy chcemy zakryć stare listwy czy cokoły wykonane z gresu, bez konieczności ich zrywania i przeprowadzania bardziej zaawansowanego remontu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana