Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak dbać o rusztowania, aby działały bezawaryjnie?
![Jak dbać o rusztowania, aby działały bezawaryjnie? Jak dbać o rusztowania, aby działały bezawaryjnie?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-167349-jak-dbac-o-rusztowania-aby-dzialaly-bezawaryjnie.jpg)
Od stanu technicznego rusztowań budowlanych zależy bezpieczeństwo pracujących na nich ekip murarzy, dekarzy, instalatorów i innych pracowników. Wadliwie skonstruowane rusztowanie może stanowić zagrożenie także dla osób przebywających w jego sąsiedztwie. Szczególnej dbałości wymagają wysokie rusztowania fasadowe ustawiane w gęstej zabudowie miejskiej. Jak sprawić, aby spełniały swoją funkcję i były maksymalnie bezpieczne?
Kondycja każdego rusztowania budowlanego zależy od trzech zmiennych: poprawnie przeprowadzonego montażu, regularnych kontroli stanu technicznego w czasie eksploatacji i od warunków przechowywania. Czynniki te w równym stopniu wpływają na rusztowania fasadowe i wewnętrzne, stacjonarne i przejezdne, na konstrukcje systemowe i wznoszone według autorskich projektów.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje rusztowań?
Kto może zbudować i odebrać rusztowanie?
Monter rusztowań jest zawodem regulowanym. Oznacza to, że aby go wykonywać, trzeba odbyć kurs i zdać egzamin państwowy, który potwierdza zdobytą wiedzę i umiejętności. Żadna inna osoba nie może dokonać montażu rusztowania. W trakcie skręcania konstrukcji należy trzymać się wytycznych producenta lub – w przypadku rusztowań systemowych – autorskiego projektu. W obu przypadkach postępowanie w zgodzie z dokumentacją techniczną zapewnia właściwy rozkład obciążeń i stabilność rusztowania.
Przeczytaj również: Rodzaje rusztowań dostępnych na rynku wrocławskim - co warto wiedzieć?
Eksploatację można rozpocząć dopiero po tym, gdy dokonany zostanie odbiór rusztowania, który musi być potwierdzony protokołem. Osobą uprawnioną do odbioru jest kierownik budowy lub przedstawiciel wyznaczony przez inwestora.
Ekspert z wypożyczalni budowlanej Verent w Warszawie zwraca uwagę na fakt, że odbiór rusztowania nie jest jedyną formą sprawdzenia stanu technicznego rusztowania:
– Kierownik budowy lub inna uprawniona osoba powinna przeprowadzić kompleksowy przegląd rusztowania po każdej burzy z silnym wiatrem, po gwałtownych opadach deszczu czy śniegu. Kontrola jest też konieczna po każdej przerwie w użytkowaniu rusztowania, która trwa dłużej niż 10 dni oraz przynajmniej raz w miesiącu, niezależnie od okoliczności.
W jakich warunkach należy składować rusztowania budowlane?
Na bezpieczeństwo eksploatacji rusztowań bezpośredni wpływ ma jakość wykonania konkretnej konstrukcji oraz sposób jej składowania. Demontaż rusztowania powinien być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu można uniknąć osłabienia konstrukcji i uszkodzeń jej części składowych.
Kolejną ważną czynnością jest staranne oczyszczanie i mycie rusztowań. Pozostawienie zanieczyszczeń, np. resztek zapraw murarskich, nie tylko podnosi wagę rusztowania, lecz także może maskować uszkodzenia elementów konstrukcyjnych. Odkształcone, popękane lub wadliwie działające elementy należy naprawić lub wymienić przed przekazaniem do magazynu.
Do składowania rusztowań należy wykorzystywać obiekty zadaszone. Błędem jest magazynowanie stalowych konstrukcji bezpośrednio na ziemi i poza budynkami. Jeżeli jest taka konieczność, to należy stosować zabezpieczenia w postaci legarów oddzielających rusztowania od podłoża i nieprzemakalnych plandek do ochrony przed opadami atmosferycznymi.
Wynajem gwarantuje nienaganny stan techniczny rusztowań
Jeżeli nie zamierzasz inwestować dużych pieniędzy w zakup rusztowań, sprawdź warunki wynajmu. Wynajem rusztowań zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy. Uwolnisz się od obowiązków związanych z konserwacją i naprawami, a także transportem i składowaniem rusztowań. Zyskasz pewność, że korzystasz ze sprzętu, który został starannie sprawdzony, nie ma ukrytych wad i uszkodzeń.
Podsumowanie: od stanu technicznego rusztowań zależy bezpieczeństwo pracy ekip budowlanych i instalacyjnych. Za właściwą konserwację, naprawy i składowanie rusztowań odpowiada właściciel. Jeżeli chcesz uwolnić się od tych pracochłonnych obowiązków, zdecyduj się na wynajem rusztowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana