Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak budowane są domy szkieletowe?
Najpopularniejszym rodzajem domów budowanych w Polsce jest typ murowany. Od kilku lat rośnie popularność konstrukcji szkieletowych drewnianych. Dzieje się tak ze względu na szybkie tempo, w jakim można wznieść taki budynek i możliwość pracy o każdej porze roku, ponieważ ta konstrukcja nie wymaga licznych robót mokrych. Wiele osób drewnianą konstrukcję wciąż kojarzy z domkiem letniskowym. Warto zatem obalić ten mit! Jak budowane są domy szkieletowe?
Czym są domy szkieletowe?
Domy szkieletowe są alternatywą dla budynków murowanych. Cieszą się dużą popularnością w Ameryce, natomiast w Polsce wciąż wzbudzają pewne kontrowersje. Pierwsze tego typu domu zaczęły być budowane w latach 80 i 90. XX wieku. Ze względu na niepełną wiedzę pracowników branży budowlanej, którzy próbowali przenieść ten trend ze Stanów Zjednoczonych do Polski, powstałe budowle chłonęły wilgoć, były nietrwałe i zraziły do siebie wiele osób.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety domów drewnianych
Aktualnie wiedza o tym, jak budować domy szkieletowe jest o wiele większa i dokładniejsza. Budowle, które powstają z zastosowaniem tej techniki nie mają cech budynków z lat 90. Konstrukcje są wytrzymałe, ich budowa trwa krótko i jest mniej kosztowna niż klasyczna, dlatego zdobywają coraz większe grono sympatyków.
Przeczytaj również: Czy warto inwestować w stolarkę aluminiową?
Jak budowane są domy szkieletowe?
Domy szkieletowe swoją nazwę zawdzięczają technologii budowania ścian. Na początku budowy powstaje szkielet, w którego skład wchodzą drewniane, poziome i pionowe belki. Kolejnym etapem jest zadbanie o odpowiednią termoizolację. Drewniany szkielet wypełniany jest materiałem izolacyjnym.
Przeczytaj również: Porównanie domów szkieletowych i murowanych
Od strony wewnętrznej montuje się ocieplenie pokryte folią paroizolacyjną, które następnie przykrywane jest płytą gipsowo-kartonową lub drewnianą boazerią. Zewnętrzną część szkieletu okrywa się folią wiatroizolacyjną i płytą OSB. Następnie montowana jest elewacja drewniana lub tynk.
Domy szkieletowe mogą zostać zaprojektowane według stylu kanadyjskiego, skandynawskiego lub niemieckiego. Każdy z nich różni się konkretnymi elementami, które mają wpływ na efekt budynku.
Budownictwem szkieletowym zajmuje się na przykład firma Sasprima. Realizacje wykonywane są przez pracowników dokładnie i estetycznie. Przy pomocy odpowiednich technologii i dużej wiedzy powstają wytrzymałe i eleganckie konstrukcje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana