Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Ile kosztuje wyłożenie podłogi panelami?
Estetyczny wygląd, szeroki wybór wzorów i materiałów, wersje budżetowe oraz te dla najbardziej wymagających - te czynniki powodują, że panele to bardzo popularna metoda wykończenia podłogi. Tak jak przed każdą inwestycją, również przed montażem paneli, jednym z pierwszych pytań, jakie się pojawia, jest: ile to będzie kosztować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników.
Koszt przygotowania podłoża pod wyłożenie paneli podłogowych
Pierwszym zadaniem, a jednocześnie kosztem przed wyłożeniem paneli jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ten proces składa się z:
- demontaż starej podłogi,
- gładź szpachlowa i warstwy izolacyjne.
Ceny demontażu zależą przede wszystkim od rodzaju starego wykończenia. Pozbycie się wykładziny to ok. 6 zł/m2, panele/płytki PCV 8-12 zł/m2, a najdroższe jest zazwyczaj pozbycie się starego parkietu, tj. około 20 zł/m2.
Po zdemontowaniu starej podłogi należy wyrównać ją np. za pomocą masy szpachlowej. Robocizna w tym przypadku wyceniana jest w granicach 20-25 zł/m2, natomiast materiał to około 10 zł/kg. Następnie warto zastosować folię paroizolacyjną, zapobiegającą wchłanianiu wilgoci przez panele, jest to koszt ok. 2 zł/m2. Folia ta jest szczególnie zalecana w przypadku paneli w łazience czy kuchni. Kolejną warstwą jest pianka podkładowa 4-6 zł/m2 lub podkład korkowy 8-10 zł/m2. Druga opcja zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną.
Jakość paneli podłogowych, jako główny czynnik wpływający na ich cenę
Głównym kosztem podczas inwestycji w podłogę z paneli, jest ich cena. Tutaj widełki są znacznie szersze. Najtańsze kupisz już za kilkanaście złotych za m2, natomiast te z najwyższej półki to wydatek rzędu kilkuset złotych. Ich cena zależy od jakości, a mówiąc precyzyjniej, od:
- klasy używalności,
- klasy ścieralności.
Istnieje 6 klas używalności: 21, 22, 23 oraz 31, 32, 33. Pierwsza grupa to panele, które są przystosowane do domu/mieszkania. Natomiast ta zaczynająca się od „3” przeznaczona jest do obiektów komercyjnych o dużym natężeniu ruchu. Oczywiście możesz je zastosować w swoim domu, jednak warto przemyśleć sens generowania takiego kosztu, jeśli te z grupy „2” (nieco tańsze) jest wystarczająca.
Klasa ścieralności również podzielona jest na 6 rodzajów, tj. od AC1 do AC6. Im wyższa cyfra, tym panele są bardziej odporne. To, do jakiej klasy należy dany produkt, zazwyczaj umieszczane są w jego opisie, np. tak jak na stronie sklepu internetowego z panelami Euro Floors. Do ceny podłogi należy doliczyć koszt robocizny. Zakres cen ten usługi jest dość wąski, tj. 20-25 zł/m2.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana