Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Generacje ogniw fotowoltaicznych
Prężny rozwój branży fotowoltaicznej w ostatnich latach sprawił, że opracowane zostały różne typu ogniw fotowoltaicznych pozwalających pozyskiwać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. W związku z tym wyróżnia się 3 generacje tradycyjnej fotowoltaiki, a każdą z nich omawiamy w tym artykule.
Ogniwa fotowoltaiczne I generacji
Ogniwa fotowoltaiczne I generacji to modele krzemowe, na jakich obecnie przede wszystkim bazuje fotowoltaika dla domów i firm, której montażem zajmuje się między innymi firma oferująca instalacje paneli fotowoltaicznych AGROBUD z Włocławka. Dzielą się one na dwa dodatkowe rodzaje i zbudowane są na podstawie złącza p-n. Pierwsze z nich to ogniwa polikrystaliczne produkowane z płytek krzemu. Drugie to natomiast ogniwa monokrystaliczne, produkowane z jednego kryształu krzemu. Stosowane są w instalacjach fotowoltaicznych coraz częściej ze względu na o wiele większą wydajność, która idzie jednak w parze z wyższą ceną.
Ogniwa fotowoltaiczne II generacji
II generacja ogniw fotowoltaicznych to modele określane cienkowarstwowymi ze względu na fakt, że ich grubość nie przekracza kilku milimetrów. Zbudowane są one także na bazie złącza p-n. Wyróżnić wśród nich można natomiast przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne:
GaAs,
CdTe
CIGS.
Produkowane są one między innymi z krzemu amorficznego oraz tellurku kadmu lub mieszanina indu, galu, miedzi i selenu i cechują się stosunkowo niską sprawnością w porównaniu, chociażby do paneli monokrystalicznych. Co więcej, aby efektywnie działały, wymagają dość dużej powierzchni. Dlatego też nie są one powszechnie stosowane w instalacjach fotowoltaicznych.
Ogniwa fotowoltaiczne III generacji
Ogniwa fotowoltaiczne III generacji to również modele cienkowarstwowe, jednak bazujące na naturalnych reakcjach chemicznych, które można porównać do procesu fotosyntezy zachodzącego u roślin. Dodatkowo są one pozbawione złącza p-n. Wśród ich najpopularniejszych rodzajów wyróżnia się ogniwa fotowoltaiczne:
barwnikowe,
polimerowe,
perowskitowe,
hybrydowe.
Cechują się one stosunkowo niską sprawnością, przy czym według specjalistów to właśnie one w najbliższych latach mogą zdominować rynek fotowoltaiczny ze względu na to, że są w stanie wydajnie produkować energię nawet w przypadku niewielkiego naświetlania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana