Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Drzwi prawe, lewe, bezprzylgowe – Jakie pojęcia opisują drzwi zewnętrzne?
Klient, udając się do sklepu, żeby kupić drzwi, powinien znać przynajmniej kilka podstawowych sformułowań, które pozwolą mu właściwie opisać osobie, która przyjmuje jego zamówienie, to co chciałby kupić. Istnieje przynajmniej kilka terminów i pojęć, którymi fachowo opisuje się to, jak wyglądają dane drzwi i jak one funkcjonują. W artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze terminy, które służą do opisania rodzaju wybieranych drzwi.
Drzwi prawe i lewe
Podstawowym terminem, który służy do opisywania drzwi jest określenie ich jako drzwi prawe lub jako drzwi lewe. Termin ten dotyczy tego, z której strony znajdują się zawiasy drzwi, które otwierają się w naszą stronę. Jeżeli zawiasy znajdują się po prawej stronie, to oznacza, ze mamy drzwi prawe, natomiast jeżeli są po lewej stronie, to mamy drzwi lewe.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która specjalizuje się w produkcji okien i drzwi zewnętrznych i wewnętrznych: Według wielu osób, otwierające się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara drzwi prawe są wygodniejsze dla osób leworęcznych, ale praktyka pokazuje, że głównym argumentem przemawiającym za wyborem jednych lub drugich drzwi jest po prostu to, w którą stronę w danym pomieszczeniu będzie wygodniej je otwierać, tzn. po której stronie drzwi znajduje się np. szafka lub ściana, które mogłyby ograniczać szerokość otwierania drzwi oraz które w związku z ich otwieraniem, mogłyby być narażone na uszkodzenie.
Drzwi przylgowe i bezprzylgowe
Drugim ważnym rozróżnieniem poszczególnych rodzajów drzwi jest ich podział na drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe. Czym się od siebie różnią oba rodzaje drzwi?
Drzwi bezprzylgowe to takie, w których po ich zamknięciu nie widać na zewnątrz zawiasów. Zawiasy są chowane, co sprawia, że krawędź drzwi po zamknięciu jest całkowicie gładka. Takie drzwi charakteryzują się co prawda nieco wyższą ceną niż drzwi przylgowe, z widocznymi zawiasami, ale ich montaż wiążę się też z wieloma korzyściami. Przede wszystkim brak zawiasów pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni podłogi. Sprawia też, że lepiej wyglądają same drzwi i doskonale pasują do nowoczesnej aranżacji wnętrza. Taka wersja drzwi jest dostępna zarówno jako drzwi zewnętrzne, jak i jako drzwi wewnętrzne.
Z kolei drzwi przylgowe posiadają charakterystycznie wykończoną krawędź skrzydła z zachodzącym na ościeżnice wcięciem. Jeszcze do niedawna w sklepach można było kupić niemal wyłącznie drzwi przylgowe. Obecnie trendy się jednak pomału zmieniają i ze względu na to, ze coraz więcej osób zaczyna wykańczać swoje wnętrza w stylu minimalistycznym, drzwi bezprzylgowe z roku na rok kupowane są coraz chętniej.
A co z drzwiami dwuskrzydłowymi?
Nie można jednak także zapominać o specjalnym rodzaju drzwi, które mają więcej niż jedno skrzydło. Drzwi dwuskrzydłowe także mogą się od siebie nieco różnić konstrukcją. Wybierane zazwyczaj jako drzwi wewnętrzne, drzwi dwuskrzydłowe mogą też występować w dwóch wersjach: jako drzwi o skrzydle czynnym i drzwi o skrzydle biernym. Oba rodzaje drzwi dwuskrzydłowych różnią się od siebie sposobem ich otwierania. Drzwi o skrzydle czynnym otwiera się naciskając klamkę, natomiast drzwi o skrzydle biernym są blokowane za pomocą zatrzasków w ościeżnicy i można je otworzyć dopiero po ich odblokowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana