Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Do czego służy trójkąt zaczepowy?
Trójkąt zaczepowy pozwala w pełni wykorzystać potencjał ciągników rolniczych. Nowoczesne maszyny rolnicze są wyposażone w trzypunktowy układ zawieszenia, który umożliwia sprawne podłączenie nowych narzędzi. Szybkozłącze mocujące to gwarancja efektywniejszej pracy rolnej. Podpowiadamy, jak bezpiecznie używać trójkątów zaczepowych.
Trójkąt zaczepowy – właściwości i zastosowanie adapterów
Trójkąt zaczepowy to rodzaj mocowania w osprzęcie rolniczym. Służy on do szybkiego i prostego podłączenia i rozłączenia takich narzędzi, które są zawieszone na trzypunktowym układzie zawieszenia. Łatwa obsługa i stabilność konstrukcji sprawiają, że to bardzo popularna forma mocowania w rolnictwie. Producenci maszyn rolniczych i osprzętu, tacy jak firma Kołaszewski z Bytowa, mają w swojej ofercie doskonałej jakości trójkąty zaczepowe dostosowane do różnych kategorii: 0, I, II i III.
Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) to popularny układ dźwigniowy, który jest często stosowany w ciągnikach rolniczych. Trójkąt zaczepowy umożliwia łatwe agregowanie maszyn i innych urządzeń, które są zawieszane na hydraulicznym podnośniku. Stosowanie takich adapterów sprawia, że można odpowiednio ustawić narzędzie w docelowym położeniu roboczym. To praktyczne rozwiązanie technologicznie natychmiastowo przekłada się na wydajność produkcji rolniczej i oszczędność czasu przy pracach gospodarskich. Za pomocą specjalnych bolców na podnośniku ciągnika można zamocować różnego rodzaju adaptery. Trójkąty w wersji ciężkiej nadają się także do umieszczenia na łączniku górnym z hakiem. Malowane proszkowo urządzenia w różnych wariantach technologicznych wpływają na jakość wykonywanej pracy na gospodarstwie – są niezawodną pomocą w zwiększeniu efektywności produkcji.
Trójkąt zaczepowy umożliwia połączenie konkretnych narzędzi z ciągnikiem aż w trzech punktach: na dwóch belkach dolnych (są one podnoszone hydraulicznie) oraz na łączniku centralnym. Trzypunktowy układ zawieszenia posiada również specjalne przeguby kuliste, które umożliwiają swobodny ruch zamocowanych narzędzi w różnych kierunkach. Praca rolna wymaga ogromnej elastyczności i funkcjonalności, dlatego też trójkąt zaczepowy jest idealnie dopasowany do tego typu działań. Dzięki niemu narzędzia rolnicze są zdolne do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych.
Rola trójkąta zaczepowego w TUZ-ach
Warto wiedzieć, że trójkąt zaczepowy – odpowiednio zamocowany do układu zawieszenia – może stać się automatycznym systemem sterowania. Różne technologie umożliwiają sterowanie podnośnikiem zarówno mechanicznie (wykorzystuje się do tego dźwignię), jak i elektronicznie (za pomocą niemieckiej technologii EHR – Elektronische Hubwerksregelung). Tak zaprojektowany trójkąt zaczepowy pozwala na swobodne poruszanie się narzędziami rolniczymi – każda praca będzie wydajniejsza i prostsza.
Co ważne, trzypunktowy układ zawieszenia można zamontować zarówno z tyłu ciągnika, jak i z przodu każdej innej maszyny rolniczej. Dzięki temu można stworzyć z jednego sprzętu wielofunkcyjny pojazd, który po dwóch stronach będzie zaopatrzony w specjalne narzędzia do wydajnej uprawy roli. Za sprawą trzypunktowego układu zawieszenia można podłączyć do ciągnika różne rodzaje kosiarek albo pługów śnieżnych. Przedni TUZ, połączony z trójkątem zaczepowym, staje się ramą nośną dla narzędzi stosowanych do niwelacji terenu.
Producenci trójkątów zaczepowych zwracają uwagę, że montaż urządzeń na tylnych i przednich TUZ-ach nie może doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej (DMC). Należy również zbilansować ciężar zamontowanych narzędzi, by nie zmieniły one prawidłowych obciążeń osi oraz optymalnej nośności opon ciągnika. Bezpieczne korzystanie z prostej hydrauliki trójkątów zaczepowych pozwoli na zwiększenie wydajności prac rolnych. Od zakupu odpowiedniego rodzaju mocowania może zależeć dalszy rozwój gospodarstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana