Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Do czego służy higrometr?
Higrometr to urządzenie służące do pomiaru poziomu wilgotności powietrza. Przydaje się wszędzie tam, gdzie utrzymanie właściwej zawartości pary wodnej w powietrzu jest niezbędne do poprawnego działania urządzeń lub utrzymania przedmiotów w niezmienionej formie. Są to między innymi serwerownie, archiwa, hurtownie farmaceutyczne czy muzea. Ale to nie wszystko – odpowiedni mikroklimat należy zachować także w innych miejscach.
Higrometry mogą zmierzyć wilgotność względną, temperaturę punktu rosy lub zawartość pary wodnej w powietrzu. Mogą również służyć do mierzenia wilgotności produktów stałych i sypkich, takich jak drewno czy zboże. Gdzie przydaje się higrometr i dlaczego utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest tak istotne?
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza
Odpowiednia wilgotność powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie. W pomieszczeniach zbyt suchych możemy mieć problemy z gardłem, w pomieszczeniach zbyt wilgotnych źle będą czuli się zwłaszcza alergicy. Jednak o ile dla człowieka zawartość pary wodnej w powietrzu może skutkować wyłącznie tymczasowymi dolegliwościami, o tyle dla urządzeń elektronicznych czy dzieł sztuki może być to duży problem.
Serwerownie pracują zazwyczaj 24 godziny na dobę. Z tego względu odpowiedni mikroklimat panujący wewnątrz pomieszczeń, w których się znajdują, jest niezbędny dla ich prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednia temperatura oraz wilgotność zapewnia lepszą wymianę ciepła i nie dopuszcza do przegrzewania się urządzeń.
Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o muzea czy archiwa. Dokumenty wymagają przechowywania w dość niskiej temperaturze i wilgotności powietrza. Zbyt wysokie stężenie pary wodnej powietrzu może mieć negatywny wpływ na eksponaty w muzeach – wszystko zależy od materiałów, z których zostały wykonane. Wysoka wilgotność przyczynia się do rozwoju mikroorganizmów oraz nieodwracalnych zmianach struktury dzieła, dlatego tak ważne jest instalowanie w tych pomieszczeniach higrometru.
Właściwy mikroklimat pomieszczeń
Wysoką wilgotność lubią grzyby. Jeśli jednak ich nie hodujemy warto zadbać o to, by mikroklimat pomieszczeń, w których przebywamy nie był dla nich przyjazny. Jest to zarówno nasz własny dom czy mieszkanie, a także biuro, w którym pracujemy. Higrometr przyda się do bieżącego kontrolowania temperatury oraz wilgotności pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień.
Jest to także niezwykle istotne w hurtowniach, na przykład leków. Tylko przechowywanie ich we właściwych warunkach da nam pewność, że będą mogły być bezpiecznie stosowane. Higrometry, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego znajdziemy na przykład w ofercie firmy LAB-EL, zajmującej się elektroniką laboratoryjną. Zamówienie higrometru od renomowanego producenta da nam pewność, że jego wskazania zawsze będą zgodne ze stanem faktycznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana