Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Do czego służą śruby klasy 10.9?
Śruby klasy 10.9 cechują się określonymi parametrami. Klasa śruby informuje o wytrzymałości na rozciąganie i wskazuje granicę plastyczną materiału. Oznacza to, że śruby 10.9 nie można zastąpić przykładowo śrubą 8.8, która wykazuje zupełnie inne parametry. Dwuliczbowe oznaczenie warunkuje przydatność określonej śruby, a klasa 10.9 oznacza materiał twardszy i wytrzymalszy niż w klasie 8.8. Zatem nawet dwie z pozoru identyczne śruby mogą się od siebie znacząco różnić.
Klasy wytrzymałości śrub
Oznaczenie znajdujące się na łbie każdej śruby zgodnej z obowiązującymi normami jest informacją o własnościach mechanicznych. Pierwsza liczba, czyli Rm wskazuje doraźną wytrzymałość materiału na rozciąganie, a druga to Re określająca stosunek minimalnej granicy plastyczności do minimalnej wytrzymałości na rozciąganie. W przypadku śruby 10.9 mamy do czynienia ze stalą o wytrzymałości 1000 MPa oraz plastyczności na poziomie 900 MPa. Oznacza to, że stosunek RM do Re wynosi 0,9. Śruby klasy 10.9 wykonywane mogą być ze stali stopowych, odpuszczanych i hartowanych. Z wytrzymałością śruby mocno skorelowany jest parametr twardości. Im wyższa twardość, tym większa wytrzymałość śruby. Norma PN wyróżnia 10 klas śrub, a wyższymi parametrami od śruby 10.9 cechuje się jedynie klasa 12.9.
Twardość śrub a ich zastosowanie. Do czego używa się śruby 10.9?
Na trwałość tworzonych konstrukcji oraz wytrzymałość łączeń duży wpływ ma dobór właściwych materiałów, również śrub. Odpowiedni materiał można kupić w sklepie internetowym Śruby24 oferującym śruby zgodne z Polską Normą. Śruby klasy 10.9 mogą mieć różne kształty łba oraz różnić się gwintem. Oprócz kształtu istotne są wartości naprężeń, które wskazują, ile śruba 10.9 może unieść. RM na poziomie 1000 MPa oznacza obciążenie 100 kg na mm2, a Re w wysokości 900 MPa to tak naprawdę 90 kg na mm2. A zatem na każdy milimetr kwadratowy przekroju śruby można zawiesić ciężar 90 kg i śruba nie ulegnie wydłużeniu oraz nie zerwie się przy ciężarze nieprzekraczającym 100 kg. Jeśli śruba 10.9 ma 20 mm przekroju to jest zdolna przenieść 1800 kg, zanim się wydłuży i 2000 kg, zanim się zerwie.
Śruby 10.9 z łbem sześciokątnym to elementy złączne w różnego rodzaju maszynach i konstrukcjach stalowych. Dodatek chromu w stali stopowej decyduje o odporności na korozję i takie śruby można stosować nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności oraz na zewnątrz budynków. Śruby ze stali kwasoodpornej używa się w branży motoryzacyjnej oraz w budownictwie i przemyśle stoczniowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana