Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym się różnią żywice poliestrowe nasycone od nienasyconych?
Poliestry są związkami polimerowym powstającym w reakcji kondensacji lub poliestryfikacji zachodzącej między glikolami a kwasami karboksylowymi, lub ich bezwodnikami.
Od strony chemicznej mocno Upraszczając zasadniczą różnicą chemiczną występującą pomiędzy poliestrami nasyconymi i nienasyconymi, jest obecność wiązań wielokrotnych, które stanowią użyteczność w przypadku poliestrów nienasyconych. W przypadku żywic poliestrowych nasyconych funkcję praktyczną stanowią grupy reaktywne, które znajdują się na końcach łańcuchów polimeru, są to grupy kwasowe (karboksylowe), bądź hydroksylowe. Żywice te różnią się również postacią, poliestry nienasycone są ciekłe, o charakterystycznym zapachu styrenu, natomiast żywice poliestrowe nasycone mają postać stałych transparentnych płatków barwy słomkowej. Dowiedz się o nich więcej!
Żywice poliestrowe nienasycone
Żywice poliestrowe nienasycone są najpopularniejsze ze wszystkich i mają wiele zastosowań. Są wykorzystywane głównie w przemyśle samochodowym, elektroenergetycznym, stoczniowym oraz budowlanym. Są doskonałym materiałem na kadłuby łodzi, elementy nadwozi samochodów, pokryć szybowców oraz przyczep kempingowych. Wykorzystuje się je również do pokryć dachowych, arkuszy, zbiorników oraz cystern. Znajdują ponadto zastosowanie jako pokrycia metali i betonu, zalewy w elektrotechnice, a także przy wytwarzaniu rur przeznaczonych do przesyłania tzw. mediów agresywnych.
Po utwardzeniu przybierają kształt formy, arkuszy bądź lakierowej powłoki. Dzięki odpowiednim wypełniaczom oraz pigmentom możliwe jest otrzymanie szczeliw, oraz kitów. Żywice poliestrowe nienasycone są roztworami średniocząsteczkowego nienasyconego poliestru. Często stosowane jako domieszka kitów, szpachli oraz farb.
Żywice poliestrowe nasycone
Żywice poliestrowe nasycone są głównym składnikiem farb proszkowych. Nośnik jakim jest żywica w farbie stanowi zazwyczaj 50-60% farby, a w przypadku ClearCoatów niemal 100% to żywica.
Żywice te otrzymywane są w drodze estryfikacji z glikoli i kwasów karboksylowych. Mają one postać nieregularnych, transparentnych płatków barwy słomkowej.
W przypadku produktów Sarzyna Chemical dzielimy je na:
- żywice hybrydowe (poliestrowo-epoksydowe, występują układy 50/50, 60/40, 70/30 oraz 80/20 – pierwsza wartość to udział % poliestru, druga to epoksyd w tzw. binderze), zastosowanie takich farb do pokrywania elementów, które nie będą eksponowane na promieniowanie UV,
- żywice czysto poliestrowe (tutaj utwardzaczami są Primid lub TGIC, główne typy to 95/5 oraz 93/7, gdzie pierwsza wartość to ilość poliestru druga zaś to utwardzacz w tzw. binderze ), zastosowanie do malowania elementów wystawionych na ekspozycję UV pochodzącego ze Słońca.
O ile farby ciekłe zawierają w sobie szkodliwe rozpuszczalniki, po aplikacji muszą odparować, zanieczyszczając ziemska atmosferę, tak farby proszkowe nie zawierają w sobie szkodliwych rozpuszczalników, ale po naniesieniu specjalnymi pistoletami na malowany element muszą zostać wygrzane. Typowe temperatury to 180C. Nasz Dział Badawczo Rozwojowy dąży w działaniach do ciągłego udoskonalania ekologicznych i ekonomicznych technologii stąd dla niektórych typów są już osiągalne temperatury 130C z zachowaniem wszystkich właściwości farb utwardzanych w wyższych temperaturach.
Farby proszkowe na bazie naszych żywic poliestrowych nasyconych cechują się doskonałymi właściwościami antykorozyjnymi, bardzo dobrą adhezją, odpornością na warunki atmosferyczne wysoką trwałością i zachowującymi swój pierwotny wygląd oraz estetykę przez długi czas użytkowania pomalowanego elementu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana