Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym różni się drewnochron od lakierobejcy?
Drewno to piękny i naturalny materiał, z którego wyrabia się m.in. meble i ogrodzenia. Wymaga ono jednak ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Drewnochron i lakierobejca to dwa najbardziej popularne preparaty do ochrony powierzchni drewnianych. Czym się od siebie różnią? Jak je stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Dlaczego warto chronić drewno?
Drewno to bardzo estetyczny, dostojny i trwały materiał, z którego ludzkość korzysta od tysięcy lat. Niemniej jednak może ono może ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci, światła słonecznego i innych czynników środowiskowych. Bez odpowiedniej ochrony elementy drewniane mogą się odbarwiać, wypaczać, pękać, a nawet gnić. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom, ważne jest, aby zastosować powłokę ochronną na powierzchni drewna. Dzięki zastosowaniu specjalnego preparatu, który kupimy m.in. w markecie budowlanym Kraina Kolorów w Wieliczce, można sprawić, że drewno będzie odporniejsze na różnego typy zagrożenia i dłużej zachowa estetyczny wygląd.
Przeczytaj również: Brama uchylna czy przesuwna - jaką wybrać?
Drewnochron i lakierobejca – cechy i zastosowanie
Zarówno impregnat do drewna, jak i lakierobejca wykorzystywane są do zabezpieczania drewna. Znacząco się jednak od siebie różnią. Impregnat, zwany również drewnochronem, to wyrób, który ma wnikać w strukturę drewna i wzmacniać ją od wewnątrz. Zastosowanie takiego preparatu pozwala również na zredukowanie chłonności drewna i zapobiega rozwojowi grzybów. Lakierobejca z kolei tworzy powłokę nawierzchniową, która ma zabezpieczać powierzchnię przed opadami czy promieniowaniem UV. Oznacza to, że oba produkty spełniają nieco odmienną funkcję i różnią się ponadto składem chemicznym, właściwościami i sposobem aplikacji.
Przeczytaj również: Jak dobrać zbiornik do przydomowej przepompowni ścieków?
Oznacza to, że nie musimy stosować obu preparatów zamiennie. Użycie obu produktów pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej ochrony i estetyki drewnianych elementów. Zaleca się, aby wpierw pokryć powierzchnię warstwą impregnatu, a dopiero potem zastosować lakierobejcę. Ważne jest, aby korzystać z produktów dobrej jakości. Fachowcy polecają m.in. drewnochron marki Sadolin. Co istotne, na surowe drewno nie można nakładać tylko lakierobejcy, zawsze należy wpierw użyć impregnatu. Gdy z kolei zajmujemy się renowacją mebli, na poprzednie powłoki spokojnie możemy nałożyć samą lakierobejcę.
Przeczytaj również: Jaki kamień sprawdzi się na schodach wewnętrznych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana