Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym jest tzw. dom inteligentny?
Żyjemy w czasach, w których cały czas jesteśmy otoczeni technologią. Nosimy ze sobą smartfony, które bardziej niż dawne telefony przypominają minikomputery. Innowacyjne telewizory, pralki, lodówki, czy zegarki to nasza codzienność. Jednak nadal tworzone są kolejne technologie, które mają ułatwić nam życie. Jedną z nich jest system inteligentnego domu, który w Polsce staje się coraz popularniejszy. Jak działa smart home? Jakie korzyści przynosi?
System inteligentnego domu
Nazwa smart home jest pojęciem zbiorczym dla wszystkich systemów i urządzeń w domu, które są zautomatyzowane. Im więcej urządzeń, tym bardziej inteligentny staje się dom. Domownicy mogą obsługiwać poszczególne sprzęty za pomocą aplikacji na smartfonie. Sterować można m.in.:
· Roletami lub żaluzjami,
· oświetleniem,
· centralnym ogrzewaniem,
· kamerami i systemem alarmowym,
· urządzeniami RTV,
· odbiornikami elektrycznymi.
W przeciwieństwie do zwykłego domu tutaj wszystkie urządzenia i systemy są ze sobą zintegrowane i tworzą sieć, dzięki czemu nie musimy obsługiwać ich oddzielnie. Użytkownik może „komunikować się” ze swoim domem lub mieszkaniem, ale sprzęty mogą porozumiewać się także między sobą.
Zalety systemów smart home
Główną korzyścią, którą daje system inteligentnego domu to przede wszystkim wygoda. Sterowanie urządzeniami za pomocą smartfona jest banalnie proste i powoduje, że nawet nie musimy podnosić się z kanapy, aby obsłużyć urządzenie w innym pomieszczeniu. Co więcej, możemy sterować sprzętem domowym, nawet w nim nie przebywając.
„Smart home pozwala w pełni dostosować harmonogram pracy urządzeń i systemów pod oczekiwania użytkownika. To nowoczesne rozwiązanie polepsza jakość życia, zapewnia komfort i co równie ważne bezpieczeństwo”. – dodaje specjalista z firmy Energyhouse Volodymyr Svynshch.
Zintegrowanie ze sobą urządzeń ma także wpływ na obniżenie rachunków. Np. w momencie, gdy okno jest otwarte dłużej, inteligentny dom wyłącza ogrzewanie lub klimatyzację, by nie były włączone niepotrzebnie. Mało tego, czujniki w oświetleniu, które włączają je jedynie wtedy, gdy korzystamy z danego pomieszczenia, mają duży wpływ na zmniejszenie zużycia prądu.
Działanie i dodatkowe funkcje inteligentnego domu
Obsługa systemu inteligentnego domu od strony użytkownika jest prosta i przyjemna, ale samo zainstalowanie go jest złożonym procesem. Urządzenia łączą się z centralą za pomocą jednej z bezprzewodowych technologii. Może to być łączność radiowa, Bluetooth lub jeden ze standardowych kanałów komunikacyjnych. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście Wi-Fi, ale może to być również Z-Wave lub ZigBee. To one są odpowiedzialne za połączenie ze sobą urządzeń, natomiast centralka systemu jest podłączona do Internetu za pomocą routera.
System inteligentnego domu ma być ułatwieniem życia dla jego użytkowników, dlatego istnieją jeszcze dodatkowe funkcje. Jednym z nich jest czujnik przyjazny zwierzętom. Ruchy psów lub kotów mogą powodować włączenie się świateł, a przecież zależy nam na oszczędzaniu prądu. Takie czujki pomijają ruchy obiektów poniżej wyznaczonej masy. Smart home może także ocalić nas w momencie, gdy wybuchnie pożar. Specjalne czujki wyłączają klimatyzację i wentylatory, odcinając w ten sposób tlen, co jest niezwykle istotne w trakcie rozprzestrzeniania się ognia. Inteligentny dom zapobiega także zalaniom, włamaniom, czy ulatniającemu się gazowi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana