Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym jest spiek kwarcowy i jakie są jego zalety?
Spiek kwarcowy łączy w sobie walory estetyczne kamienia naturalnego z właściwościami materiału syntetycznego. Jest to bardzo wytrzymałe tworzywo, powstające z naturalnych surowców. Spiek kwarcowy wykazuje dużo lepsze parametry od kamienia, a jednocześnie jest do niego bardzo podobny. Ze spieku powstają blaty kuchenne, parapety, schody oraz rozmaite elementy wykończeniowe.
Jak powstaje spiek kwarcowy?
Spiek kwarcowy to kompozyt kamienny będący mieszaniną iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych. Mieszanka jest spiekana w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza i prasowana siłą nacisku wynoszącą aż 8000 ton na jeden metr powierzchni. Technologia produkcji spieków pozwala uzyskać surowiec wizualnie bardzo podobny do kamienia, ale znacznie go przewyższający pod względem wytrzymałości. Spieki kwarcowe nie zawierają sztucznych składników, a więc są to produkty w pełni ekologiczne.
Przeczytaj również: Do czego wykorzystuje się deski czołowe?
Kompozyt kamienny stanowi doskonały półprodukt do dalszej obróbki. Ze spieków kwarcowych do produkcji na przykład blatów i posadzek korzysta firma KG Stone ze Strzegomia. Materiał ten ze względu na mnogość faktur i kolorów cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety domów drewnianych
Właściwości spieków kwarcowych
Do podstawowych zalet spieku kwarcowego zaliczyć można niską nasiąkliwość, co oznacza odporność na zabrudzenia. Blaty ze spieku kwarcowego jest zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości niż blaty z kamienia naturalnego. Co więcej, spiek to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo twardy. Dlatego trudno jest go zarysować czy też ukruszyć.
Przeczytaj również: Czy warto inwestować w stolarkę aluminiową?
Kompozyt jest lżejszy od kamienia naturalnego, a więc blaty ze spieków kwarcowych nie obciążają nadmiernie mebli kuchennych. Są przy tym łatwiejsze w obróbce i montażu. Ze spieku można wytwarzać wielkoformatowe płyty o dużej wytrzymałości.
Oprócz wspomnianych wcześniej blatów, ze spieku kwarcowego wykonuje się stopnice schodowe oraz posadzki. Na podłodze sprawdzą się jednak nieco grubsze płytki. Mocuje się je za pomocą kleju, a fuga jest niemal niewidoczna, co znacząco podnosi walory estetyczne podłogi.
Płyty ze spieku kwarcowego są całkowicie odporne na oddziaływanie rozpuszczalników organicznych i nieorganicznych, a więc wpływ na ich wygląd nie mają środki odkażające i detergenty. Oznacza to, że posadzkę ze spieku kwarcowego bardzo łatwo jest utrzymać w czystości oraz wyczyścić z uciążliwych zabrudzeń bez ryzyka odbarwienia powierzchni. Spiek to produkt dość uniwersalny, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów – również do wykończenia elewacji budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana