Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym charakteryzuje się tynk mozaikowy?
Tynk mozaikowy jest nie tylko dekoracyjnym i efektownym materiałem wykończeniowymi. Charakteryzuje się również dużą wytrzymałością. Podstawową cechą jest obecność barwionego kruszywa. O wyglądzie decyduje rodzaj dodatków mineralnych. Mogą to być granulki kamienia naturalnego, drobne ziarna piasku i żwiru lub ozdobne grysy. Jakie są cechy charakterystyczne tynku mozaikowego?
Co jest spoiwem w tynku mozaikowym?
Kolorowy tynk zawiera dodatki mineralne, ale użyte spoiwo jest organiczne. Najczęściej jest to żywica syntetyczna. W najwyższej jakości tynkach producenci jako spoiwo umieszczają żywicę akrylową, która po utwardzeniu jest bezbarwna. Ze względu na przezroczystość to kruszywo kamienia naturalnego decyduje o wyglądzie tynku mozaikowego. W zależności od doboru kamyków zmienia się barwa i tekstura. Umożliwia to indywidualne dopasowanie do preferencji nie tylko ze względu na kolorystykę, ale również wielkość ziarna. Producenci zazwyczaj oferują produkty w wielu kombinacjach kolorystycznych, od wariantów czarno-białych po jaskrawe.
Przeczytaj również: Plexi na wymiar jako trend architektoniczny
Czy tynk mozaikowy jest wytrzymały?
Kolorowy tynk mimo cienkiej warstwy, w jakiej się go kładzie, jest bardzo wytrzymałym, odpornym na uderzenia i zarysowania pokryciem, trwałym i łatwym w pielęgnacji. Wytrzymałość wynika z wysokiej elastyczności, która jest skutkiem zastosowania żywicy syntetycznej jako środka wiążącego. Po całkowitym utwardzeniu tynk jest również wodoodporny, niewrażliwy na promieniowanie UV i żółknięcie. Nie przepuszcza wody z zewnątrz, ale pozwala na dyfuzję. Dzięki temu wilgoć ze ściany może wydostać się w postaci pary wodnej.
Przeczytaj również: Czy warto inwestować w stolarkę aluminiową?
Jakie są typowe obszary zastosowań tynku mozaikowego?
Tynk mozaikowy może być stosowany jako cienkowarstwowa, dekoracyjna gładź wykończeniowa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie zawiera rozpuszczalników, co oznacza, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia domowników. Rafał Hertel i jego ekipa remontowa polecają kłaść go w rogach ścian. Typowe obszary zastosowania w budynkach to klatki schodowe, ściany korytarzy i przedpokoje.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety domów drewnianych
Na elewacji zewnętrznej tynk mozaikowy jest powszechny na cokołach. W tym miejscu szczególnie liczy się odporność na warunki atmosferyczne i wilgoć. Zastosowanie na całości powierzchni jest nietypowe, ponieważ mozaika może powodować wrażenie chaosu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana