Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym charakteryzuje się budownictwo energooszczędne?
W dobie rosnących cen źródeł ciepła oraz postępujących zmian klimatycznych coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się tak zwane domy energooszczędne. Decydując się na taką inwestycję, możemy bowiem sporo zaoszczędzić, a dodatkowo będziemy emitować znacznie mniej szkodliwych substancji. W tym artykule wyjaśniamy więc dokładniej, jak zaplanować dom, by stał się budynkiem energooszczędnym.
Właściwe usytuowanie
Zanim dojdzie do budowy domu, należy właściwie rozplanować układ pomieszczeń. Plan ten musi być pomyślany w taki sposób, by najefektywniej wykorzystać naturalne światło oraz ciepło emitowane przez słońce, co pozwoli nam zredukować koszty energii. Dla przykładu okna salonu powinny znajdować się po stronie południowej, gdyż to właśnie tam zachowanie przyjemnej temperatury oraz oświetlenia docenimy najbardziej. Spiżarnię natomiast umieszczajmy zawsze po stronie północnej, gdzie niższa temperatura i większe zaciemnienie są nawet wskazane. Są to oczywiście jedynie przykłady, a korzystając z usług firm budujących domy, na przykład Lidoom, z pewnością uzyskamy kompleksowe wskazówki odnośnie budynku, który najlepiej spełni nasze wymagania.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety domów drewnianych
Właściwa bryła
Poza usytuowaniem niezwykle istotny jest kształt naszego domu, bowiem im prostszą i zwartą konstrukcję stworzymy, tym mniej energii grzewczej zużyjemy. Najlepiej więc budować dom na planie prostokąta, z jednospadowym dachem, bez wykuszy i innych dodatków architektonicznych. Jak łatwo się domyślić, mniejszy dom będzie pobierał mniej ciepła od większego, dlatego metraż również musimy starannie przemyśleć, jeśli zależy nam na niskich rachunkach za ogrzewanie. Na szczęście, mamy dziś do dyspozycji szereg innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym nawet niewielkie domy mogą być komfortowe oraz funkcjonalne.
Przeczytaj również: Budowa sauny ogrodowej - kiedy to się opłaca?
Izolacja termiczna
By stworzyć dom energooszczędny, należy zadbać o to, by ciepło nie uciekało na zewnątrz. Kluczowe będzie tu ocieplenie ścian, którego grubość powinna mieć co najmniej dwadzieścia centymetrów. Sporo ciepła możemy tracić również przez drzwi, a zwłaszcza w przypadku rozwiązań metalowych, powinniśmy więc zdecydowanie tego materiału unikać. Z kolei okna powinny być jednoczęściowe oraz zamontowane z należytą starannością, by nie dopuścić do powstawania tak zwanych mostków termicznych.
Przeczytaj również: Jak podnośnik nożycowy przydaje się na budowie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana