Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy przebudowa wnętrz mieszkalnych wymaga pozwoleń urzędowych?
Przebudowa wnętrz mieszkalnych, jeśli wiąże się z remontem bądź modernizacją, która ingeruje w konstrukcję budynku, wymaga niezbędnych pozwoleń urzędowych. Jest to duże przedsięwzięcie, dlatego warto wypełnić wszystkie niezbędne formalności. Na większość prac potrzebne jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. Jak przeprowadzić remont zgodnie z prawem?
Które czynności przebudowy wymagają pozwoleń urzędowych?
Bardzo niewielką ilość prac remontowych można przeprowadzić bez wcześniejszego informowania urzędów. Niektóre prace wymagają jedynie zgłoszenia, a inne bardziej skomplikowanego – pozwolenia na budowę. W przypadku, gdy planowana jest nadbudowa (i nie ma planu miejscowego) potrzebna będzie także decyzja o warunkach zabudowy.
Przebudowa wnętrz mieszkalnych wymagająca zgłoszenia na budowę polega na złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta lub starostwie. Określa się w nim zakres i rodzaj wykonywanych prac, a także planowany termin rozpoczęcia remontu. Do takiego zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Zgłoszeniu podlegają prace związane z wymianą okien bez zmiany ich wielkości, zamurowanie okien lub drzwi, wstawienie okna dachowego bez naruszenia konstrukcji więźby, adaptacja poddasza na cele mieszkalne, ocieplenie domu od środka, remont lub modernizacja kotłowni.
W przypadku pozwolenia na budowę wniosek składa się do tego samego urzędu, co zgłoszenie. Do wniosku załącza się cztery egzemplarze projektu remontu. Niezbędne jest również zaświadczenie o przynależności projektanta do izby zawodowej. Tak, jak w przypadku zgłoszenia, należy również dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Do prac wymagających pozwolenia na budowę zalicza się m.in. wymianę okien ze zmianą ich wielkości, wstawienie okna dachowego z naruszeniem konstrukcji więźby, wyburzenie ściany nośnej, adaptacja poddasza z rozbudową lub przebudową, podwyższenie ostatniej kondygnacji, budowa kominka wewnętrznego lub komina zewnętrznego. Wszystkie prace, które mogą w jakimkolwiek stopniu wpłynąć na konstrukcję budynku, wymagają zgłoszenia o pozwolenie na budowę.
Dlaczego należy zgłaszać wykonywane przebudowy do odpowiednich urzędów?
Dokonywanie przebudowy wnętrza budynku na własną rękę (bez odpowiedniego zaświadczenia z urzędu) może wiązać się z wysokimi karami pieniężnymi oraz niebezpieczeństwem. Bez wiedzy urzędów można jedynie pomalować wnętrze, zagospodarować teren, wybudować elementy małej architektury (jeśli nie będą trwale połączone z gruntem), zamontować instalację teleinformatyczną i alarmową, a także dokonać modernizacji łazienki.
Jak mówi budowlaniec z firmy Rembud oferującej wykonywanie przebudowy wnętrz: Przeprowadzanie jakiegokolwiek remontu w przypadku obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków, wymaga uzyskania pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Umieszczenie na takim obiekcie, chociażby zwykłej tabliczki lub reklamy wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Budynki wpisane do rejestru zabytków posiadają określone wytyczne dotyczące możliwości używania kolorystyki, materiałów oraz m.in. stolarki okiennej.
Decydując się na przeprowadzenie przebudowy wnętrza, należy skorzystać jedynie z usług profesjonalnych firm remontowych. Wykwalifikowane i doświadczone ekipy remontowe, wykorzystujące najwyższej jakości materiały to gwarancja sprawnego i bezpiecznego remontu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana