Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy postawienie wiaty stalowej wymaga pozwolenia na budowę?
Wiata stalowa to jedno z chętnie wybieranych rozwiązań o uniwersalnym przeznaczeniu. Często korzystają z niej osoby, które potrzebują przestrzeni warsztatowej czy magazynowej. Jej zastosowanie pomaga zadaszyć wybrany obszar. Konstrukcję tego typu wykorzystuje się więc także do ochrony samochodu przed śniegiem, deszczem czy gradem. Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę takiej wiaty?
Wiata stalowa, a prawo budowlane – co warto wiedzieć?
Zagłębiając się w prawie budowlanym, trudno znaleźć definicję, czym jest wiata garażowa. Jedyna wzmianka, jaką można się wspomagać, znajduje się w klasyfikacji obiektów budowlanych. Wynika z niej, że stalowa wiata to rodzaj szczególnej konstrukcji naziemnej. Zaznaczono, że nie ma ona ścian z wybranych stron lub jest ich pozbawiona całkowicie. Czy w związku z tym budowa wiaty stalowej wymaga zezwolenia? Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak Creativ-Stal Sławomir Firlej, zazwyczaj nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na jej postawienie. Należy jedynie zgłosić planowane prace i stawiać ją tak, aby nie naruszać przepisów.
Przeczytaj również: Jak podnośnik nożycowy przydaje się na budowie?
Budowa wiaty stalowej – formalności w praktyce
Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowa wiaty stalowej, której rozmiar nie przekracza 35m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. W tym przypadku jedynym obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu w odpowiednim urzędzie. Istnieje jednak pewien warunek mówiący o tym, że na każde 500 metrów kwadratowych terenu nie może przypadać więcej niż dwie wiaty. Inny zapis z zakresu prawa budowlanego stwierdza natomiast, że jeżeli działka przeznaczona jest do budowy domu jednorodzinnego lub pod budownictwo mieszkaniowe, wiata może mieć nawet do 50m2 powierzchni.
Przeczytaj również: Budowa sauny ogrodowej - kiedy to się opłaca?
Nie bez znaczenia dla konieczności uzyskania pozwolenia na budowę jest także sama klasyfikacja konstrukcji. Jeżeli jest ona traktowana jako obiekt małej architektury, samo zgłoszenie będzie wystarczające. Jednak w przypadku, kiedy stwierdza się, że jest ona budowlą – wówczas konieczne będzie staranie się o pozwolenie na budowę.
Przeczytaj również: Najważniejsze zalety domów drewnianych
Jak wygląda budowa wiaty stalowej?
Wiaty w Lesznie są dość proste, jeżeli chodzi o ich budowę. Realizacja jest natomiast szybka – szczególnie jeżeli konstrukcja ma stanąć na terenie działki z domem jednorodzinnym. Prace te można:
- wykonać samodzielnie
- zlecić wynajętej firmie.
Zdecydowanie wygodniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjalistom. Nie tylko nie trzeba się o nic martwić, ale można być pewnym bezpieczeństwa konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana