Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy kocioł gazowy można zabudować w szafce?
Choć estetyka nowoczesnych kotłów gazowych jest nienaganna, to jednak zawieszenie takiego urządzenia grzewczego we wnętrzu domu nie zawsze jest spełnieniem aranżacyjnych marzeń właścicieli. Szczególnie jeżeli budynek nie ma oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię, przez co piec musi zostać zainstalowany np. w łazience albo kuchni. W takiej sytuacji właściciele chcą go ukryć, dlatego decydują się na jego zabudowanie. Najczęściej wybierane są do tego szafki, które starannie skrywają w swoim wnętrzu piec. Jeżeli zastanawiasz się, czy kocioł gazowy można w ten sposób zabudowywać, to koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Czy zabudowa kotła gazowego z otwartą komorą spalania jest dozwolona?
Ze względów bezpieczeństwa kotłów gazowych z otwartą komorą spalania nie wolno zabudowywać. Niezależnie od marki tego typu kotły nie nadają się do zabudowy. W instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia znajdują się dokładne instrukcje precyzyjnie określające wymagania montażowe. Decydując się na samowolną zabudowę, musisz liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Przede wszystkim może stać się to przyczyną utraty gwarancji, ale co gorsza, musisz mieć świadomość, że w ten sposób narażasz zdrowie, a nawet życie swoje i swoich najbliższych na realne niebezpieczeństwo.
W instrukcji obsługi dokładnie opisane jest, jakie warunki musi spełniać miejsce, w którym zamierza się zamontować kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. Z reguły, instalując taki kocioł, należy zachować przynajmniej 10 cm odstępu zarówno od ściany znajdującej się po lewej, jak i prawej stronie urządzenia. Aby zagwarantować mu prawidłową, wydajną i bezpieczną pracę, reszta kotła nie może być niczym zasłonięta. Zabudowa mogłaby ograniczyć dostęp powietrza do urządzenia, a także doprowadzić do niebezpiecznego przegrzania.
Czy można zabudowywać kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania?
Jeżeli chcesz ukryć kocioł gazowy, powinieneś wybrać kocioł z zamkniętą komorą spalania. Spory wybór takich pieców oferuje m.in. internetowy sklep z urządzeniami grzewczymi Merkury. Urządzenie tego typu do procesu spalania nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym jest zainstalowane. Z tego powodu w przypadku takich kotłów zabudowa jest możliwa, jednak musi być dobrze przemyślana i skonsultowana z autoryzowanym instalatorem. Przede wszystkim zabudowa musi pozostawiać odpowiednio dużo wolnego miejsca wokół pieca. Drzwi szafki, w której zostanie on zabudowany, nie powinny być też ciągle zamknięte. Uchylenie bądź wybranie przewiewnych modeli drzwiczek (np. żaluzjowych lub z metalowej siatki) umożliwi swobodną cyrkulację powietrza, która jest niezbędna, aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie. Boki szafki mogą być zrobione z klasycznej płyty meblowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana