Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy każdy dom musi być zaopatrzony w instalację odgromową?
Instalacja odgromowa to element zabezpieczający dom przed pożarem. Jej zadaniem jest również ochrona instalacji elektrycznej podczas uderzenia pioruna. Zadaniem instalacji odgromowej jest zabezpieczenie zarówno dobytku, jak i mieszkańców domu. Czy jej montaż jest obowiązkowy w każdym przypadku? Na to pytanie odpowiemy w przygotowanym artykule. Wskażemy również najważniejsze elementy budowy instalacji odgromowej w domu.
Czy w każdym domu musi znajdować się instalacja odgromowa?
Odpowiadając na to pytanie, warto podeprzeć się przepisami, które stanowią podstawową wykładnię w tej kwestii. Wedle obowiązującego prawa dom jednorodzinny powinien być wyposażony w instalację odgromową w sytuacji, kiedy wskazuje na to tzw. wskaźnik zagrożenia piorunowego.
Parametr ten wylicza się według ściśle określonego wzoru. Należy przy tym wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Wymiary budynku
- Lokalizacja
- Rodzaj konstrukcji
- Materiały, z jakich został wykonany dach
- Średni roczny czas burz
- Sąsiedztwo innych budynków
- Liczba osób przebywających w domu
- Ukształtowanie terenu
Wartość wskaźnika zależy również od typu obiektu.
Zupełnie inne normy obowiązują w przypadku domów mieszkalnych oraz budynków przemysłowych i gospodarczych. Wyliczenia można wykonać samodzielnie. Lepiej jednak powierzyć to zadanie ekspertowi, który dokona ich na podstawie normy PN/E05003/01. – wyjaśnia ekspert pracujący w internetowej hurtowni elektrycznej Szczakuś z Jaworzna.
Prawo budowlane zobowiązuje do wykonania instalacji odgromowej we wszystkich budynkach, których:
- Powierzchnia przekracza 500 m2
- Wysokość jest większa niż 15 m
Niezależnie od powyższych parametrów instalacja odgromowa musi być także wykonana w domach zbudowanych z materiałów łatwopalnych.
Czy można zrezygnować z montażu instalacji odgromowej?
Konieczność montażu instalacji odgromowej regulują stosowne przepisy prawa budowlanego. Jej założenie powinno być uwzględnione już na etapie projektu. Zaniechanie tego obowiązku może skutkować wstrzymaniem pozwolenia na budowę.
Bardzo ważną kwestią jest również utrzymanie instalacji odgromowej w odpowiednim stanie. Zgodnie z art. 61 Prawa Budowlanego co 4 lata powinna być wykonana ocena jej stanu technicznego i przydatności do użytkowania. Obecność instalacji odgromowej warto zweryfikować także w momencie zakupu budynku na rynku wtórnym. Jej brak może powodować realne zagrożenia dla wszystkich użytkowników obiektu oraz skutkować cofnięciem pozwolenia na użytkowanie.
Czy istnieje jakaś alternatywa dla instalacji odgromowej?
Dla instalacji odgromowej nie ma żadnej tańszej alternatywy. Najbardziej skuteczną metodą ochrony domu przed wyładowaniami atmosferycznymi jest piorunochron. Warto jednak pomyśleć o dodatkowych formach zabezpieczenia, które mają chronić na przykład sprzęty elektroniczne. Bardzo dobrym pomysłem jest montaż specjalnych odgromników i ograniczników przepięć. Dzielimy je na dwa rodzaje:
- Klasy B – zabezpieczają instalację przed uderzeniem pioruna
- Klasy C – zabezpieczają odbiorniki elektryczne przed tzw. przepięciami komutacyjnymi
Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?
Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji odgromowych:
- Tradycyjna – wykorzystuje zwody poziome i pionowe połączone ze sobą za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem
- Aktywna – wykorzystuje tylko jeden przewód odprowadzający, który jest montowany na dachu przy pomocy specjalnych uchwytów.
Aktywna instalacja odgromowa charakteryzuje się wyższą skutecznością od tradycyjnej. Wynika to z faktu, że obejmuje ona obiekt kopułą, która chroni także anteny telewizyjne i wszelkie elementy dekoracyjne dachu. Ponadto skraca ona drogę przepływu prądu pomiędzy głowicą a ziemią. To minimalizuje zagrożenie pożarowe oraz ryzyko indukowania się groźnych napięć w przewodach elektrycznych. Aktywna instalacja odgromowa nie wymaga rozkopywania terenu wokół domu do wykonania trwałego uziemienia.
Instalacja odgromowa to nie tylko przykry obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale przede wszystkim bardzo skuteczna forma ochrony budynku, jego wyposażenia oraz wszystkich mieszkańców. Przed zakupem lub budową domu warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi montażu instalacji i wybrać rozwiązania, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana