Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy farby antykorozyjne stanowią skuteczną ochronę przed rdzą?
Stalowe konstrukcje cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją stabilność i wytrzymałość. Niestety, modele poddawane regularnie niekorzystnemu oddziaływaniu czynników zewnętrznych z biegiem czasu pokrywają się rdzą. Na szczęście, proces korozji można efektywnie zatrzymać, stosując w tym celu odpowiednie farby. Dowiedz się, na czym polega proces rdzewienia metalowych elementów oraz jakie preparaty najlepiej wykorzystywać do ich ochrony.
Mechanizm powstawania rdzy
Skuteczność walki z korozją w głównej mierze zależy od znajomości mechanizmów powstawania rdzy na metalowych konstrukcjach. Warto mieć świadomość, że procesami korozyjnymi z reguły nazywa się następujące wraz z upływem czasu niszczenie metali na skutek oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim utrzymującego się przez dłuższy czas wysokiego poziomu wilgoci w powietrzu. Stalowe konstrukcje, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone za pomocą farb kupionych w renomowanym sklepie, takim jak Hurtownia farb Animir, pod wpływem wody pokrywa się nieestetycznym, brązowym nalotem. Niekorzystnie oddziałuje on nie tylko na ogólny wygląd danej konstrukcji, ale także na jej stan techniczny. Wspomniany osad w praktyce jest bardzo trudny do usunięcia. Dlatego zaleca się stosowanie różnych preparatów zapobiegających jego powstawaniu. Jednym z najskuteczniejszych środków antykorozyjnych są specjalistyczne farby.
Farby antykorozyjne – klasyfikacja
Farby antykorozyjne nie są jednolitymi preparatami. Różni je m.in. skład, a także przeznaczenie. Najczęściej wyodrębnia się trzy rodzaje tego typu preparatów. Są to kolejno:
- farby epoksydowe;
- farby poliuretanowe;
- farby alkidowe.
Farby epoksydowe to dwuskładnikowe preparaty, które odznaczają się odpornością na czynniki mechaniczne oraz chemiczne. Prawidłowo nałożone na daną konstrukcję (np. rurociągi albo zbiorniki) doskonale chronią ją przed korozją. Znajdują one zastosowanie również przy zabezpieczaniu przed rdzą różnych elementów infrastruktury drogowej.
Do farb antykorozyjnych zalicza się również preparaty poliuretanowe. Najlepiej sprawdzają się one jako farby nawierzchniowe. Można je jednak wykorzystywać także jako specyfiki podkładowe oraz międzywarstwowe. Służą one do zabezpieczania przed rdzą konstrukcji stalowych i różnych urządzeń.
Farby alkidowe zawierają w swoim składzie styren i akryleny, czyli organiczne związki chemiczne uczestniczące w procesie polimeryzacji. Dzięki temu cechują się wyśmienitymi parametrami wytrzymałościowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana