Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czy asfalt można kłaść na zimno?
Asfalt położyć można tylko w postaci gorącej, półpłynnej masy – to dość powszechnie panujące przekonanie. Wydawać się może, że ciężki sprzęt ogrzewający masę bitumiczną i utwardzający nawierzchnię to jedyna metoda pozwalająca na jej profesjonalne położenie. Nic bardziej mylnego – położenie asfaltu na zimno jest jak najbardziej możliwe. Mało tego, często jest to najlepsza metoda z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.
Co to jest asfalt na zimno i do czego służy?
Asfalt na zimno to mieszkanka kruszywa oraz lepiszcza, uzupełniona dodatkami adhezyjnymi i stabilizatorami. Wyglądem przypomina zwykłą masę asfaltową, jednak (jak sama nazwa wskazuje) nie musi być podgrzewany do płynnej masy przed położeniem – tak jak ma to miejsce w tradycyjnym podejściu.
Służy on przede wszystkim, do uzupełniania ubytków w drogach, ale także wykorzystać go można do:
- załatania dziur w przydomowym podjeździe,
- naprawa pęknięć przy kratach odpływowych w drodze,
- uzupełniania dziur w innych twardych powierzchniach – na przykład betonie.
Jak można zauważyć, wymienione prace, związane są z naprawą punktową. Ponieważ takie właśnie jest przeznaczenie asfaltu na zimno – musi on opierać się na trwałej podbudowie.
Zalety stosowania asfaltu na zimno
Wymienić można wiele zalet wynikających z użycia asfaltu na zimno. Oto część z nich:
- nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu,
- asfalt na zimno w workach – najczęściej sprzedawany jest w poręcznych workach 25 kg,
- możliwość użycia nawet przy -30 oC,
- doskonała przyczepność do podłoża.
Ponadto, tuż po zakończonej naprawie, możliwe jest natychmiastowe użytkowanie powierzchni. Jest to szczególnie istotne, kiedy naprawiana jest często uczęszczana droga, a wyłączenie jej z ruchu na wiele godzin mogłoby powodować znaczne utrudnienia w ruchu.
Jak uzupełnić ubytek asfaltem na zimno?
Jak zauważa specjalista firmy Degamex: Przed rozpoczęciem pracy z asfaltem na zimno, należy ogrzać go do temperatury pokojowej, przez umieszczenie jej na co najmniej 12 h w ciepłym pomieszczeniu. Masa podgrzewana tuż przed jej położeniem może stracić swoje właściwości poprzez odparowanie istotnych dodatków.
Po ogrzaniu masy naprawczej można przystąpić do działania:
- należy oczyścić ubytek z elementów luźnych, szczególnie na krawędziach i dnie,
- (opcjonalnie) zagruntować dziurę gruntownikiem bitumicznym,
- uzupełniamy brakującą przestrzeń asfaltem, tak aby wystawała kilka milimetrów ponad powierzchnię,
- zagęszczamy masę ubijakiem, płytą wibracyjną, lub przejeżdżamy po niej kilka razy kołem samochodu.
W ciągu kilku dni wystająca powierzchnia będzie dociskana przez samochody i zniweluje się do starej powierzchni. Jeśli dziura jest głębsza niż 5 cm, masę należy położyć w kilku warstwach, a każdą z nich dobrze zagęścić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana