Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czujki sejsmiczne w systemach alarmowych. Rola i zastosowanie
Nowoczesne elektroniczne zabezpieczenia to dziś podstawa, jeśli chcemy ochronić dom lub obiekt przed włamaniem i zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom. Do niedawna systemy alarmowe działały w oparciu o czujniki ruchu. Dziś coraz większą popularność zyskują czujki sejsmiczne. Jak działają takie urządzenia, jakie mają funkcje i gdzie są stosowane? Wyjaśniamy.
Czym są czujki sejsmiczne?
Czujki sejsmiczne, inaczej wibracyjne, to elementy stosowane w nowoczesnych systemach alarmowych. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed inwazyjnymi metodami włamań do budynków czy kradzieży sejfów, angażujących użycie siły. Czujniki sejsmiczne wykorzystywane są do zabezpieczania następujących miejsc:
Przeczytaj również: Systemy alarmowe wspomagające ochronę mienia
okna i drzwi w domach lub mieszkaniach;
wejścia do garażu i budynków;
wejścia do lokali i innych obiektów.
Oprócz zastosowań w domach prywatnych, systemy tego typu od dawna wykorzystywane są w bazach wojskowych, a także w obiektach komercyjnych, np. bankach, lotniskach czy biurowcach. Profesjonalne urządzenia alarmowe można nabyć w firmie ATLine z Łodzi.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobry alarm antywłamaniowy dla domu?
Jak działają czujki sejsmiczne?
Sposób działania czujek sejsmicznych opiera się na pomiarze wibracji, a następnie przetwarzaniu ich na sygnały elektryczne. Zaawansowane algorytmy i przetworniki nie tylko precyzyjnie odbierają informacje podejrzane, ale również są w stanie odróżnić je od naturalnych drgań z otoczenia. Co więcej, cyfrowy procesor w czujce potrafi rozpoznać częstotliwości emitowane przez typowe narzędzia stosowane do włamywania, takie jak lance termiczne, tarany mechaniczne, palniki do cięcia metalu, wiertła z diamentową końcówką, wycinarki wodne. Jednocześnie, czujka pozostaje niewrażliwa na warunki środowiskowe czy ruch powietrza.
Funkcjonalność
Czujki sejsmiczne w zależności od modelu różnią się promieniem działania i obszarem detekcji, który może wynosić np. 5 m2 lub 9 m2. Za pomocą mikroprzełączników istnieje też możliwość dostosowania czułości urządzenia. Do innych opcji oprogramowania zalicza się:
monitorowanie wydajności;
zapisywanie danych;
wybór dodatkowych sygnałów elektrycznych.
Istnieją określone wytyczne dotyczące sposobu mocowania czujek, jednak zależą one od chronionej powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana