Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Co mówią przepisy o stawianiu rusztowań budowlanych?

Spis treści
Rusztowania mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w trakcie prac na wysokościach. Chociaż są to konstrukcje tymczasowe, to należy je stawiać ze szczególną ostrożnością, ponieważ źle postawione rusztowanie może stanowić zagrożenie dla pracowników i przechodniów. Przepisy o stawianiu rusztowań określają m.in. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki.
Podczas stawiania rusztowań budowlanych do najważniejszych problemów należy przygotowanie odpowiedniego podłoża, wykonanie kotwienia oraz odpowiednie zabezpieczenia BHP. Szczególnym problemem jest spełnienie warunków wymaganych prawem w zastanych realiach na terenie budowy, które często sprawiają problem w prawidłowym funkcjonowaniu rusztowania. W artykule wyjaśniamy, o jakich przepisach należy pamiętać podczas stawiania rusztowań.
Przeczytaj również: Cementowe wylewki samopoziomujące - zastosowanie
Ustawianie na podłożu
Podłoże pod rusztowanie jest jednym z kluczowych elementów dla funkcjonowania rusztowania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 – należy ustawić rusztowanie na podłożu, które jest ustabilizowane i wyprofilowane ze spadkiem umożliwiającym odpływ w czasie opadów. Dodatkowe przepisy dotyczące podłoża określa również norma PN-M-47900-2:1996, która dookreśla wymagania dotyczące podkładów (zabrania m.in. stosowania podkładów klinowych, popękanych lub w postaci cegieł). Szczegółowa informacja o tym jaka powinna być nośność podłoża, na który ustawiane jest rusztowanie powinna znaleźć się w dokumentacji rusztowania. Należy pamiętać, że przy montażu rusztowaniach budowlanych niedopuszczone jest zastosowanie prowizorycznych podkładów, ani składających się z kilku elementów, ponieważ przepisy jednoznacznie wskazują, że rusztowanie należy ustawić na pojedynczym podkładzie, na którym znajdą się obie podstawki.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować mieszkania na nowych osiedlach?
Kotwienie
Liczba i rozmieszczenie kotew powinna być opisana w instrukcji obsługi rusztowania. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowo musimy też przestrzegać Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Określa ono składową poziomą dla każdego zamocowania – nie mniejszą niż 2,5 kN – a także wskazuje że konstrukcja nie może wystawać ponad 3 metry nad ostatnie kotwienie, a położenie pomostu nie może być wyżej, niż 1,5 m od mocowania. Projektanci rusztowań jednoznacznie określają jaką formę powinno mieć kotwienie (czy krokiew krótkich, przenoszących obciążenie prostopadłe do elewacji, czy kotew długich lub trójkątnych, które przenoszą obciążenia prostopadłe i równoległe do elewacji). Specjaliści z firmy Euro Rusztowania zauważają, że szczególnie niebezpieczne jest ograniczanie ilości kotew w przypadku gdy rusztowanie jest zakryte siatką ochronną lub plandeką, ponieważ zwiększa to obciążenia na rusztowanie spowodowane działaniem wiatru, oddziałującego na rusztowanie.
Przeczytaj również: Dom jednorodzinny: budowa czy kupno?
Zabezpieczenia BHP
Podczas stawiania rusztowań budowlanych nie możemy również zapomnieć o środkach bezpieczeństwa i higieny pracy. Prace na wysokościach są szczególnie niebezpieczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność! Jednym z warunków jest odgrodzenie terenu, na którym wykonywane są roboty związane z montażem lub demontażem rusztowania w odległości 1/10 wysokości rusztowania, jednak nie mniej niż 6 metrów. W przypadku gdy otoczenie uniemożliwia zachowanie tych odstępów, dopuszcza się zastosowanie środków zastępczych, jak np. siatki ochronne albo daszki ochronne. Dodatkowe wymagania dotyczą pomostów roboczych – każdy powinien posiadać barierki na wysokości 0,5 m oraz 1m powyżej poziomu mostu. Stawiając rusztowanie budowlane powinniśmy pamiętać, że nie da się zapewnić bezpieczeństwa tylko częściowo. Dlatego, niedopuszczalne jest stosowanie norm w sposób uznaniowy albo selektywny. Tylko rusztowanie spełniające wszystkie wymogi w zakresie BHP i właściwości konstrukcyjnych będzie rusztowaniem bezpiecznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana