Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Charakterystyka spawarek

Spawarki można używać zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i podczas prac we własnym domu. Zależnie od sposobu i częstotliwości jej użytkowania trzeba dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Nawet jeżeli nie zamierzamy kupować spawarki na własność, warto wiedzieć, jakie są różnice między nimi, aby w razie potrzeby szybko i skutecznie wynająć urządzenie dostosowane do naszych potrzeb.
Spawarki transformatorowe
W naszym artykule skupimy się na spawaniu elektrycznym, które polega na tym, że spaw oraz materiał spawany po natrafieniu na bardzo silne pole elektryczne zespajają się ze sobą pod jego wpływem. Istnieją trzy rodzaje spawania – MMA (spawanie za pomocą elektrody otulonej), MIG/MAG (spawanie w osłonie gazowej) oraz TIG (spawanie elektrodą nietopliwą). W procesach spawania metodą MMA, czyli elektrodami topliwymi otulonymi, najczęściej wykorzystuje się spawarki transformatorowe. Podczas takiego spawania energia łuku elektrycznego generuje się poprzez przepływ strumienia elektronów charakteryzujących się dużą gęstością pomiędzy elektrodą spawalniczą (katodą) i łączonymi elementami metalowymi (anodą). Natężenie prądu można regulować poprzez zbliżanie i oddalanie elektrody od spawanego materiału. Spawarka transformatorowa jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku samodzielnego spawania w warunkach garażowo-domowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jej wymiary są dosyć spore, dlatego potrzebuje ona dużo miejsca na przechowywanie. Ponadto jest niezbyt wydajna, łatwo się przegrzewa, przez co pojawiają się przestoje, a w celu lepszej pracy wymaga podłączenia do prądu trójfazowego (400 V).Spawarki inwertorowe i migomaty
Innym rodzajem spawarek są spawarki inwertorowe, które służą do spawania łukiem elektrycznym wszystkimi metodami, różniącymi się od siebie sposobem ochrony spawanych materiałów przed utlenieniem w czasie wykonywania spawu oraz rodzajem używanego materiału spawalniczego. Podczas pracy z nimi można używać nawet najcieńszych elektrod, które są źródłem elektronów (katodą) i łączą się ze spawanymi metalami (anodą). Regulacja natężenia prądu następuje nie tylko poprzez zbliżanie i oddalanie elektrody od łączonego materiału, ale także dzięki ustawieniom agregatu, znajdującym się na jego obudowie, w uchwycie spawalniczym z elektrodą lub w pedale, za którego pomocą steruje sprzętem pracownik. Spawarka inwertorowa nie jest tak duża jak transformatorowa, ma wysoką sprawność i można ją podłączyć do zwykłego gniazdka. Do zasilania elektrod wykorzystuje się inwertory spawalnicze, które są w stanie wytworzyć prądy prostowane i przemienne o częstotliwości do około kilkudziesięciu kHz.Pod względem profesjonalizmu najwyżej są migomaty, które pracują w technologii MIG-MAG. Jest to znakomite, precyzyjne urządzenie, wykorzystywane przez osoby często spawające małe elementy, pracujące przy samochodach lub zajmujące się renowacją urządzeń mechanicznych. Migomaty umożliwiają spawanie punktowe, ale w zależności od wybranej technologii mogą wymagać podłączenia butli z gazem obojętnym, przez co są mało mobilne i niezbyt nadają się do zastosowań domowych – wyjaśnia ekspert z firmy Ramirent, która jest największą w Polsce i czołową na rynkach europejskich siecią wypożyczalni sprzętu budowlanego, w tym spawarek i agregatów spawalniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana