Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Charakterystyka i zastosowanie betonu półsuchego
Branża budowlana nie mogłaby funkcjonować bez wykorzystania betonu. Stanowi on materiał, z którego wykonuje się fundamenty, posadzki i inne części konstrukcyjne budynków. Nowoczesne technologie są w budownictwie widoczne właśnie pod postacią różnych rodzajów betonu. Modyfikacje mają nadać materiałom lepszych właściwości. Jednym z najlepszych przykładów jest beton półsuchy. Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje i jakie są jego zastosowania.
Właściwości betonu półsuchego
Beton półsuchy od tradycyjnego różni się głównie konsystencją. Beton półsuchy ma formę przypominającą nawilżony, przepuszczalny grunt. Te właściwości sprawiają, że można wylać go bezpośrednio na powierzchnię gruntu. Jego użycie nie wymaga stosowania szalunków.
Specjaliści z Wytwórni Betonu Karo wyjaśniają: Grunt, na który wylewa się beton półsuchy, jest dla niego źródłem wody. Ta cecha eliminuje użycie szalunków. Materiał tego typu twardnieje i gęstnieje dłużej niż tradycyjny, a ostatecznie jego konsystencja jest nieco chropowata.
Beton sypki jest przeznaczony do ściśle określonych prac, ponieważ jego trwałość i wytrzymałość jest niższa niż tradycyjnego. Wylanie i uformowanie jest jednak znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne.
Rodzaje betonu półsuchego
Beton półsuchy występuje w kilku wariantach, każdy z nich ma odmienne właściwości i zastosowanie. Pierwszym jest beton wykorzystywany do produkcji wibroprasowanych elementów prefabrykowanych, a drugim– do nawierzchni drogowych układanych w technologii RCC (beton wałowany).
Oba rodzaje betonu półsuchego wymagają mechanicznego zagęszczenia przy użyciu walca wibracyjnego. Uzyskany w ten sposób materiał charakteryzuje się wysoką twardością i odpornością na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne.
Jeśli beton półsuchy jest używany w zakładach prefabrykacji, produkujących kostkę brukową lub fundamentowe bloczki, trzeba rozformować go bezpośrednio po ułożeniu w formie i zagęszczeniu. Właściwości betonu sprawiają, że produkt utrzyma interesujący kształt aż do stwardnienia.
Gdzie można wykorzystać beton półsuchy?
Betonu półsuchego najczęściej używa się w pracach, które wymagają stabilizacji gruntu pod konstrukcje budowlane. W takim przypadku materiał jest warstwą rozdzielającą grunt od betonu zasadniczego. Wykorzystuje się go jako podłoże pod posadzki lub ławy fundamentowe.
Beton półsuchy jest też surowcem wzmacniającym i wyrównującym pod krawężniki, kostkę brukową i betonowe obrzeża. W obrębie działki układa się na nim ogrodzenia i słupki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana